Ceny skupu jabłek deserowych są o połowę niższe niż rok temu

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 20 lipca 2016 08:18

Ceny skupu jabłek deserowych są o połowę niższe niż rok temu Tegoroczny sezon sprzedaży jabłek można uznać za prawie zakończony. Chociaż jest jeszcze przechowywanych trochę jabłek nie ma co liczyć na poprawę sytuacji / fot. shutterstock

Tegoroczny sezon sprzedaży jabłek można uznać za prawie zakończony. Chociaż jest jeszcze przechowywanych trochę jabłek, to jednak nie ma co liczyć na poprawę sytuacji. Na rynek wchodzą odmiany letnie a te zeszłoroczne sprzedawane są za bezcen.

W tym roku sezon sprzedaży jabłek nie należał do łatwych. Chociaż popyt można określić mianem sinusoidy – raz był większy, raz znikomy – ceny raczej utrzymywały stabilne i niskie poziomy. W tym sezonie – zupełnie odwrotnie jak w zeszłym – nieco więcej kosztowały na jesieni. Na wiosnę ceny były drastycznie niskie a sadownicy obawiali się o zbyt.

Jak wskazuje monitoring cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obecnie ceny jabłek w analizowanych województwach wahają się między 0,7-1 zł/kg. W woj. łódzkim owoce skupowane są za 0,70 zł/kg. Nieco drożej jest w Małopolsce gdzie ceny zaczynają się od 0,85 zł/kg i sięgają 1 zł/kg. W woj. mazowieckim producenci sprzedają jabłka za 0,76 zł/kg. Średnia cena jabłek wynosi obecnie 0,97 zł/kg. W analogicznym okresie rok wcześniej dochodziła do 2 zł/kg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM