Ceny polskich jabłek biją rekordy. Sadownicy obawiają się bańki

Autor: Puls Biznesu 06 maja 2015 15:41

Ceny polskich jabłek biją rekordy. Sadownicy obawiają się bańki fot. shutterstock

Polskie jabłka są już o 8 proc. droższe niż w 2014 r. W kraju są nawet o 50 proc. wyższe. Wszystko przez topniejące zapasy i być może rosnącą bańkę - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Obecnie w hurcie sadownik dostaje 1,80 zł za kilogram jabłek. Rok temu było to 1,20 zł. Zdaniem Michała Lachowicza, prezesa Appolonii, zrzeszającej grupy producenckie, to prawdopodobnie efekt wycofania części owoców z rynku, większej konsumpcji i uruchomienia sprzedaży w nowych kierunkach.

Jak informuje "Puls Biznesu" Mirosław Maliszewski, szef Związku Sadowników RP, zapasy stopniały, a jabłek jest mniej niż rok temu. Serwis Fructidor.com pisze o ogromnym popycie ze strony rosyjskich importerów, który winduje ceny jabłek.

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, cena jabłek deserowych może dalej rosnąć. Popyt na razie przewyższa podaż. Sytuacja w drugiej połowie roku będzie zależała od tego, czy Rosja zdecyduje się w sierpniu utrzymać embargo. Jednak sadownicy twierdzą, że jabłek jest niewiele, nie wiadomo więc, czy cena zdąży urosnąć.

Z kolei Michał Lachowicz obawia się, że cena może być jednak sztucznie windowana.

Więcej czytaj w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM