Ceny owoców i warzyw w Rosji wzrosły nawet o 654 proc.

Autor: sadyogrody.pl / freshplaza.com 29 stycznia 2015 11:26

Ceny owoców i warzyw w Rosji wzrosły nawet o 654 proc. fot. shutterstock.com

Skutki embarga odczuła niemalże cała Europa. Jednak rynek rosyjski również boryka się z problemami związanymi ze wzrostem cen. Jak rosyjski rząd zamierza rozwiązać ten kłopot?

Z przygotowanego przez Izbę Obrachunkową i skierowanego do Dumy Państwowej raportu "O budżecie federalnym na rok 2015 i planach na lata 2016 i 2017" wynika, że ograniczone możliwości rosyjskich rolników nie pozwolą w najbliższym czasie zastąpić produktów z USA, Kanady, UE, Norwegii i Australii, na które Moskwa nałożyła embargo. W związku z tym ministerstwo spodziewa się, obniżenia produkcji w roku 2015 i dalszego wzrostu cen artykułów spożywczych - donosi rosyjski dziennik "Kommiersant".

Badania w rosyjskich supermarketach w Samarze, w Rosji Centralnej, pokazują, że ceny warzyw znacząco wzrosły. Cena ziemniaków wzrosła o 67 procent, cebuli o 38 procent, kapusty o 353 procent, pomidorów o 383 procent, ogórków o 544 procent, a papryki aż o 654 procent. Wzrosty te są spowodowane częściowo przez sezonowe zmiany kursu rubla.

Rosja poszukuje nowych rynków, które mogłyby zastąpić europejski. Dlatego niedawno otworzyła swoje granice dla gruzińskiego eksportu. Umowa obejmuje zioła, ale także inne produkty spożywcze, takie jak ryby czy kukurydza. Rosja chce także zwiększyć import z Ameryki Południowej. W ubiegłym tygodniu rosyjski minister rolnictwa spotkał się ministrem rolnictwa z Chile. Wstępnie ministrowie zgodzili się, że wymagania fitosanitarne będą musiały zostać przeanalizowane, w celu wspierania handlu, ale wszystko zmierza ku zwiększeniu wymiany towarów pomiędzy tymi krajami.

Moskwa twierdzi, że nie planuje zniesienia embarga, tak długo, jak zachodnie sankcje pozostają w mocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM