Ceny malin w hurcie stabilne. W zakładach przetwórczych stawki wzrosły

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 08 września 2017 14:13

Ceny malin w hurcie stabilne. W zakładach przetwórczych stawki wzrosły fot. shutterstock

Sezon malinowy w dalszym ciągu trwa. Według oficjalnych danych podanych przez rynki hurtowe ich ceny są raczej stabilne, a tylko w niektórych miejscach uległy niewielkim wahaniom. Wzrosły natomiast stawki w zakładach przetwórczych.

Na Warszawskich Broniszach spadła o 1 zł cena maksymalna jaką można otrzymać za maliny. Obecnie kosztują 8-14 zł/kg.

Spadek odnotowaliśmy również na Giełdzie Kaliskiej. Podczas ostatniej analizy przeprowadzonej tydzień temu za maliny trzeba było zapłacić 10-12 zł/kg, zaś teraz – zaledwie 8 zł/kg.

Rynek hurtowy w Rzeszowie jest jedynym miejscem gdzie maliny zdrożały. Obecnie producenci i dystrybutorzy sprzedają je za 12 zł/kg (było 10 zł/kg).

Na reszcie monitorowanych przez nas rynkach hurtowych ceny malin w ciągu tygodnia nie zmieniały się. W Poznaniu kosztują 14-18 zł/kg, nieco mniej w Łodzi – 11-12 zł/kg. Stosunkowo drogie są maliny w Bydgoszczy, gdzie za kilogram trzeba zapłacić 15-18 zł/kg. W Krakowie ceny sięgają 10 zł/kg.

Jednak po ostatnich deszczowych dniach rynki hurtowe mogą zostać „zasypane” malinami, co zapewne spowoduje spadek cen.

Według danych IERiGŻ ceny malin do mrożenia w zakładach przetwórczych wzrosły w porównaniu do zeszłego tygodnia.

W woj. kujawsko-pomorskim zakłady przetwórcze skupują maliny średnio za 4,9-5,1 zł/kg w zależności od klasy. Na Podkarpaciu ceny są podobne – 4,9-5,2 zł/kg, tak jak w woj. zachodniopomorskim - za 4,8-5,3 zł/kg (było 4,5-4,9 zł/kg). Na Mazowszu maliny drugiej klasy skupowane są za 4,8 zł/kg (tydzień temu było 4,4-4,7 zł/kg).

Tydzień temu zakłady przetwórcze oferowały 4,45-4,87 zł/kg, zaś teraz – 4,85-5,2 zł/kg. Warto wspomnieć, że proponowane stawki są podobne do tych sprzed roku, a nawet nieco wyższe. W analogicznym okresie ubiegłego roku maliny skupowane były za 4,93 zł/kg.

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez rynki hurtowe w dniu 7-8 sierpnia br. oraz danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM