Ceny jabłek spadają. Nie ma perspektyw na wzrosty

Autor: Agrobiznes w TVP 03 lutego 2016 13:33

Ceny jabłek spadają. Nie ma perspektyw na wzrosty Ceny jabłek idą w dół i jak na razie nie widać przesłanek, żeby miało być inaczej/ fot. shutterstock

Produkcja dużo za duża, potrzeby rynku inne niż oferty. Ceny jabłek idą w dół i jak na razie nie widać przesłanek, żeby miało być inaczej. To na pewno będzie rok wyzwań – komentują eksperci – podaje Agrobiznes w TVP.

Eksperci pierwsze tygodnie nowego roku na rynku jabłek podsumowują krótko: jest bardzo źle. Trudno mówić o eksporcie bo ten odbywa się teraz sporadycznie. Na sandomierskim rynku hurtowym handel jabłkami zamarł, co od razu widać w cenach.

Nawet najlepsze gatunki wysoko jakościowych owoców nie przekraczają 1 zł/kg. Najczęściej kilogram jest wyceniany od 75-85 gr/kg. To efekt nie tylko embarga ale i dużej nadprodukcji.

Wysokie są także oczekiwania potencjalnych odbiorców, choćby takie jak duże wymagania jakościowe czy zapotrzebowanie na odmiany jednokolorowe. Takich jabłek u nas brakuje.

Na świecie dominują odmiany: Gala, Pink Lady, Red Delicious czy Granny Smith. Takie sprzedają się w Azji, obu Amerykach a nawet Afryce. Tak popularne w naszej produkcji Idaredy smakują, a raczej smakowały głównie Rosjanom. Tymczasem w ubiegłym roku w szkółkach złożono zamówienia na wszystkie drzewka tej odmiany. 

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM