Ceny jabłek deserowych w sierpniu najniższe od 2004 r. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 06 września 2016 16:20

Ceny jabłek deserowych w sierpniu najniższe od 2004 r. Analiza BGŻ BNP Paribas Obserwowany spadek cen r/r jest poniekąd kontynuacją trendu, który można obserwować od początku br. Przeciętne ceny skupu jabłek w maju, czerwcu i lipcu br. notowały także niskie poziomy, również nieobserwowalne od co najmniej 2004 r. / fot. pixabay.com

Według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena skupu jabłek deserowych wczesnych średnio w sierpniu br. w kraju wyniosła 1,11 zł/kg i była o 25 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Warto zaznaczyć, że była to najniższa przeciętna cena jabłek deserowych jeśli chodzi o sierpień od co najmniej 2004 r. Były to nawet ceny niższe, co prawda tylko o 0,01 zł/kg, w porównaniu do przeciętnego poziomu w sierpniu 2014 r., czyli po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import owoców i warzyw z Polski.

- Obserwowany spadek cen r/r jest poniekąd kontynuacją trendu, który można obserwować od początku br. Przeciętne ceny skupu jabłek w maju, czerwcu i lipcu br. notowały także niskie poziomy, również nieobserwowalne od co najmniej 2004 r. Analizując notowania tygodniowe MRiRW można zauważyć, że cena jabłek deserowych w sierpniu br. systematycznie się obniżała - przyznaje. 

Pod koniec miesiąca (30.08) ukształtowała się na przeciętnym poziomie 0,87 zł/kg, tj. o 27 proc. niższym niż w pierwszym tygodniu tego miesiąca. - Ceny jabłek wydają się być pod presją zwiększającej się podaży na rynku krajowym. Przypomnijmy, że zarówno GUS, jak i TRSK przewidują wzrost produkcji jabłek w kraju w stosunku do roku poprzedniego - odpowiednio o 10 i 4 proc. Na niższy poziom cen, oprócz większej podaży ze zbiorów w 2016 r., mogła mieć również wpływ podaż jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych, szczególnie w lipcu - tłumaczy. 

- Z danych WAPA wynika, że na początku lipca zapasy jabłek w Polsce wynosiły 59 tys. t i były o 97 proc. wyższe niż przed rokiem. Niższe w porównaniu do roku poprzedniego były również ceny jabłek do przetwórstwa - mówi. 

Dziwulski tłumaczy, że z notowań MRiRW wynika, że przeciętna cena skupu tych owoców w sierpniu br. wyniosła 0,27 zł/kg (cena loco zakład) w porównaniu do średnio 0,35 zł/kg w analogicznym okresie przed rokiem - spadek o 23 proc. w relacji rocznej. - Na niższe r/r ceny jabłek przemysłowych, oprócz wysokiej podaży na rynku krajowym, przekłada się także sytuacja popytowo-podażowa na rynku zagęszczonego soku jabłkowego - podsumował analityk. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM