Ceny jabłek deserowych średnio w całym sezonie mogą być wyższe niż w poprzednim

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 09 października 2015 09:45

Ceny jabłek deserowych średnio w całym sezonie mogą być wyższe niż w poprzednim Mariusz Dziwulski, analityk Banku BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

Obecnie ceny jabłek są znacznie wyższe niż przed rokiem. - Należy pamiętać, że znaczny wzrost jest kwestią ubiegłorocznej niskiej bazy. Ceny skupu jabłek we wrześniu br. były o blisko 60 proc. wyższe niż przed rokiem, niemniej o 7 proc. niższe niż w analogicznym okresie w 2013 r - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk Banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że łączny eksport jabłek z Polski w sezonie 2014/2015 wyniósł niespełna 890 tys. t i był o 20,5 proc. mniejszy w stosunku do sezonu 2013/2014 i o 29,5 proc. w odniesieniu do rekordowego sezonu 2012/2013. - Spadek cen jabłek spowodował jednak, że wartość eksportu tych produktów zmniejszyła się aż o 30,5 proc. Największym odbiorcą polskich jabłek została Białoruś z wolumenem 291 tys. t - podkreśla. 

Sprzedaż jabłek na rynki pozaeuropejskie była wciąż nieznaczna. - Co prawda wysoką dynamiką wzrostu charakteryzował się eksport do krajów takich jak Egipt, Algieria czy też  Zjednoczone Emiraty Arabskie, jednak łączny wolumen wywozu jabłek do tych 3 krajów wyniósł nieco ponad 15 tys. t. Znacznie, bo o 47 proc. wzrósł eksport jabłek do krajów Unii Europejskiej. Na znaczeniu zyskały kraje takie jak Litwa, Łotwa, Cypr, czy też Rumunia, które razem odpowiadały za ponad 90 proc. tego wzrostu - mówi Dziwulski. 

Według najnowszych szacunków GUS, produkcja jabłek może być o ponad 250 tys. ton mniejsza niż przed rokiem. - Mniej jabłek, zostanie zebranych także w innych krajach europejskich. Gdyby oczekiwania te się sprawdziły, zapotrzebowanie na jabłka deserowe na rynku zagranicznym będzie większe niż przed rokiem. Wzrost eksportu ograniczony może być jednak mniejsza podażą w kraju - dodaje ekspert.

Według niego, poprawa sytuacji na rynku, pomimo wciąż obowiązującego embarga możliwa będzie również dzięki utrzymaniu wsparcia w postaci możliwości wycofania części produkcji jabłek z rynku. - Dodatkowym, pozytywnym, czynnikiem dla branży jest wysoki popyt po stronie przetwórstwa, skutkujący wzrostem cen jabłek przemysłowych - zaznacza. 

- Biorąc pod uwagę te czynniki, można prognozować, ze ceny jabłek deserowych średnio w całym sezonie 2014/2015 będą wyższe niż w sezonie poprzednim, natomiast ich sezonowe zmiany zależeć będą od stopnia uwalniania ich zapasów. Patrząc na miniony sezon, dość wyraźny wzrost cen jabłek w drugim kwartale 2015 r. możliwy był dzięki większej ich sprzedaży (w tym wycofania części produkcji) we wcześniejszych miesiącach. Możliwe że w obecnym sezonie większy odsetek producentów zdecyduje się wstrzymać ze sprzedażą jabłek, co może sprawić, że dynamika sezonowego wzrostu cen nie będzie aż tak wyraźna jak w sezonie poprzednim - komentuje analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM