Ceny jabłek deserowych są zadowalające. Problemem jest niska podaż owoców

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 06 września 2017 08:59

Ceny jabłek deserowych są zadowalające. Problemem jest niska podaż owoców fot. shutterstock

Sytuacja na rynku jabłek deserowych jest zadowalająca dla sadowników. Póki co, ceny owoców są stosunkowo wysokie. Wysoki jest też popyt.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl na Mazowszu w rejonie grójeckim cena jabłek deserowych waha się między 1,5-1,6 zł/kg w zależności od wielkości i odmiany. Jedynym problemem jest niska podaż owoców.

Według danych IERiGŻ, średnia cena skupu jabłek wczesnych – podobnie jak tydzień temu – wynosi 1,96 zł/kg. Najwięcej za owoce otrzymać można w Małopolsce – 2,25 zł/kg, zaś najmniej w woj. Łódzkim – 1,55 zł/kg. Na Mazowszu jabłka kosztują średnio 1,6 zł/kg, a na Podkarpaciu – 2,15 zł/kg. Warto podkreślić, że w analogicznym okresie rok wcześniej jabłka kosztowały 0,87 zł/kg.

Tegoroczna sytuacja na rynku jabłek jest nietypowa. Zbiory owoców przez wiosenne przymrozki będą niższe przez co zarówno sadownicy, jak i analitycy rynku spodziewają się wyższych cen. Z pewnością będą wyższe, jednak dla producentów którzy utracili większość plonów nie będzie to żadną rekompensatą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM