Ceny jabłek deserowych oscylują między 50-80 gr/kg

Autor: Agrobiznes w TVP 30 września 2016 08:00

Ceny jabłek deserowych oscylują między 50-80 gr/kg Tegoroczne zbiory jabłek mają wynieść ponad 4 mln ton – tak szacuje Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych. GUS szacuje je na 3,5 mln ton / fot. A.Gwara

Tegoroczne zbiory jabłek mają wynieść ponad 4 mln ton – tak szacuje Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych. GUS szacuje je na 3,5 mln ton ale sadownicy mówią o produkcji jeszcze niższej niż przed rokiem kiedy to zebraliśmy 3,2 mln ton tych owoców. Jakby nie liczyć, problem z zagospodarowaniem nadwyżek jest wciąż aktualny – informuje Agrobiznes w TVP.

Szczególnie, że trudno mówić o eksporcie. Bez sprzedaży za granicę leżymy – komentują sadownicy. W grupach producenckich za lepsze odmiany jabłek obowiązują stawki zaledwie od 70 do 80 gr/kg. Owoce odmiany ‘Jonagold’ są wyceniane tylko na 50 gr/kg.

Bardzo tanio jest również na rynku jabłek przemysłowych. Część sadowników właśnie ze względu na niskie ceny skupu przestała dostarczać owoce co powstrzymało spadki ale o wzroście nie ma mowy. Chociaż podaż jest ograniczona to jabłka dowiezione do zakładów ledwo sięgają 25 gr/kg. To tyle samo co tydzień temu. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM