Ceny jabłek deserowych mogą rosnąć w kolejnych miesiącach

Autor: www.sadyogrody.pl/Agro Nawigator 20 marca 2017 08:12

Ceny jabłek deserowych mogą rosnąć w kolejnych miesiącach fot. pixabay

Ceny skupu jabłek deserowych w 1 tygodniu marca 2017 r. po raz pierwszy w sezonie 2016/17 przekroczyły poziom notowań poprzedniego roku (+1 proc.) - informuje Agro Nawigator banku PKO BP.

Wzrostowa dynamika cen, wskutek zmniejszających się zapasów, wspieranych silnym wzrostem eksportu do krajów Europy Wschodniej, może utrzymywać się w kolejnych miesiącach pierwszej połowy 2017 roku. Wysoki poziom sprzedaży pozwala oczekiwać wyższych cen w drugim kwartale 2017 roku i wzrostu premii za przechowywanie jabłek.

Jeżeli potwierdzi się słaba jakość owoców składowanych w chłodniach, można spodziewać się większej polaryzacji cen na rynku, przy relatywnie szybszym wzroście cen w eksporcie. Z drugiej strony znaczna część krajowych zbiorów jabłek (>80 proc.) została już sprzedana po cenach niższych r/r, co świadczy o nienajlepszym sezonie dla producentów.

Według IERiGŻ-PIB eksport jabłek z Polski w pierwszej połowie sezonu 2016/17 wyniósł 331 tys. t i był o 49 proc. wyższy r/r. Silny wzrost wynika ze zwiększenia zapotrzebowania na rynkach wschodnich (głównie Białoruś). Wysoki jest również popyt w krajach unijnych gdzie odnotowano b. niskie zbiory tych owoców (Chorwacja, Austria, Słowenia).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM