Ceny jabłek deserowych i przemysłowych w sierpniu wyższe niż rok temu

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 01 września 2015 15:34

Ceny jabłek deserowych i przemysłowych w sierpniu wyższe niż rok temu Ceny skupu jabłek deserowych w suerpniu wyniosły średnio 1,53 zł/kg (+39 proc. r/r); fot. shutterstock.com

W sierpniu br. zdecydowanie wyższe były skupu jabłek deserowych - wyniosły średnio 1,53 zł/kg (+39 proc. r/r). Znaczny wzrost był kwestią ubiegłorocznej niskiej bazy, spowodowanej m.in. wpływem rosyjskiego embargo. W porównaniu do średniej z lat 2010-2013 sierpniowe ceny tych owoców były o 7 proc. niższe - podali analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Na początku bieżącego sezonu (2015/2016) wyższe ceny za jabłka oferował również przemysł przetwórczy. Według notowań Ministerstwa Rolnictwa w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia br. cena skupu jabłek przemysłowych wyniosła 0,36 zł/kg w porównaniu do 0,16zł/kg przed rokiem.

Wyższym cenom sprzyja relatywnie dobra sytuacja w przetwórstwie, przejawiająca się dość wysokim popytem na zagęszczony sok jabłkowy na rynkach zagranicznych i wyższymi r/r jego cenami. Wyższe ceny jabłek przemysłowych mogą utrzymać się w całym sezonie 2015/2016. Popyt na jabłka przemysłowe będzie prawdopodobnie wyższy jeśli chodzi o rynek krajowy, ale też zagraniczny - głównie w Niemczech - gdzie prognozuje się spadek zbiorów tych owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM