Ceny jabłek 2017: Ciągły trend zwyżkowy nie jest za bardzo realny

Autor: freshplaza.com / www.sadyogrody.pl 11 września 2017 08:09

Ceny jabłek 2017: Ciągły trend zwyżkowy nie jest za bardzo realny

Ogólnoeuropejski spadek produkcji jabłek nie pozostaje bez wpływu na ceny. Jak powiedział Marek Marzec z firmy Ewa-Bis w rozmowie z serwisem freshplaza.com, ceny w końcu sierpnia wahały się w granicach o 20-45 proc. wyższych niż w zeszłym roku, jednak nie jest za bardzo realny ciągły trend zwyżkowy w miarę upływu sezonu, tym bardziej, że na początku tej kampanii wystartowały z naprawdę bardzo wysokiego poziomu, podczas gdy teraz jest już o kilkadziesiąt groszy taniej.

Niektórzy eksperci podają, że zbiory jabłek w Polsce będą o 20 proc. niższe niż w ubiegłym roku, zaś pesymiści mówią o spadku o 25 proc. - W przypadku odmian Gala i Szampion (mniej wrażliwych na mróz) szkód będzie nieco mniej niż u pozostałych odmian - powiedział serwisowi freshplaza.com Marek Marzec.

Dla Gali straty oszacowano wstępnie na 6 proc., dla Glostera i Golden Deliciousa na 11 proc., a dla Szampiona - na 20 proc. Największe straty szacowane są dla odmiany Red Delicious - aż -50 proc., Elstar -50 proc., Jonagold -46 proc., Idared -43 proc., Red Jonaprince -29 proc. i Jonagored - 29 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM