Cały czas rośnie import jabłek na Ukrainie

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: fruitinform 12 maja 2015 15:22

Cały czas rośnie import jabłek na Ukrainie fot. shutterstock

W lutym 2015 roku Ukraina odnotowała zdecydowany wzrost importu jabłek. W porównaniu do analogicznego miesiąca 2014 wielkość zakupów wzrosła ośmiokrotnie - w lutym 2015 roku import wyniósł 10 tys. ton podczas gdy dokładnie rok wcześniej zaledwie 1,2 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: fruitinform.

Zdaniem lokalnych analityków wzrost ten wcale nie wynika ze wzrostu popytu na jabłka na ukraińskim rynku, ale raczej ze zwiększonego eksportu polskich jabłek, które potem są po prostu reeksportowane do Rosji.

Przypomnijmy, iż w minionym roku łączne zbiory jabłek na Ukrainie wyniosły 1,3 mln ton i były o 7 proc. wyższe wobec danych poprzedniorocznych. Pomimo tak dobrych zbiorów spodziewana wielkość importu tych owoców w sezonie 2014/2015 została oszacowana na nawet 120 tys. ton – czyli najwięcej w ciągu ostatnich czterech, a nawet pięciu lat. Analitycy szacują, iż około 90 tys. ton polskich jabłek zostanie w omawianym okresie sezonu 2014/2015 zaimportowane przez rynek ukraiński i następnie poprzez Krym reeksportowane do Rosji.

Na samym lokalnym rynku ukraińskim konsumpcja jabłek w omawianym czasie będzie prawdopodobnie niższa – z uwagi na niekorzystny kurs narodowej waluty oraz wysokie tegoroczne ceny jabłek - zwłaszcza tych importowanych, poziom ich konsumpcji na Ukrainie powinien wynieść w sezonie 2014/2015 jedynie 25 - 30 tys. ton. To najniższy poziom od niepamiętnych czasów na ukraińskim rynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM