Brytyjski farmer przenosi uprawę malin do Polski. Powód? Brak pracowników i BrexitEmito za "The Independent" - 08 sierpnia 2018 12:15


Rodzina Chambers, która uprawia maliny i jeżyny w południowo-wschodniej Anglii, postanowiła przenieść część swoich upraw do Polski - głównie ze względu na Brexit i brak rąk do pracy. Znalazła tam partnera biznesowego i myśli o dalszych inwestycjach - podaje portal Emito za "The Independent".

Farma rodziny Chambersów znajduje się w południowo-wschodniej Anglii. Zajmuje się głównie uprawą malin i jeżyn, które zbiera się ręcznie. Dlatego firma WB Chambers&Son przez ostatnie dwie dekady polegała głównie na pracownikach sezonowych z Europy Wschodniej.

W tym roku właściciel - Tim Chambers - miał trudności z zatrudnieniem pracowników. Wielu zniechęcił niski kurs funta, który systematycznie spada od czasu referendum z 2016 roku, kiedy to większość Brytyjczyków opowiedziała się za wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. 

Nie ukrywa, że przeniesienie części upraw do Polski jest motywowane tym, by po Brexicie uniknąć ewentualnych barier w eksporcie owoców z UK do państw Unii Europejskiej. 

W sytuacji gdy liczba pracowników z UE sprawi, że uprawa malin i jeżyn w Anglii przestanie być opłacalna, rodzina Chambers gotowa jest nawet sprzedać część ziemi w hrabstwie Kent i zainwestować w Polsce na większą skalę.

Więcej na portalu Emito.