Bronisze: Spada podaż krajowych warzyw spod osłonwww.sadyogrody.pl / Bronisze - 08 listopada 2019 12:59


Jesteśmy w fazie głębokiej przebudowy asortymentu warzyw a przede wszystkim ich pochodzenia geograficznego. Skokowo spada podaż krajowych warzyw uprawianych pod osłonami, rosną ich ceny i znacząco rozszerza się asortyment warzyw importowanych - informuje rynek hurtowy w Broniszach.

Pomidory krajowe skokowo zdrożały do poziomu 5-6 zł/kg za czerwone i 6-8 zł/kg za malinowe. Lada chwila pojawi się w znaczących ilościach import z Hiszpanii.

Ogórki spod osłon krajowe również podrożały do 7-8 zł/kg mimo silnej tańszej konkurencji ze strony importowanych z Hiszpanii, Grecji i Albanii w cenie 3,8-5,75 zł/kg.

Zrównały się ceny papryk czerwonych krajowych i importowanych z Hiszpanii – około 5-6 zł/kg.

Zbliża się koniec podaży krajowej fasolki szparagowej – przy malejącej podaży ceny skoczyły do 10-13 zł/kg.

Wygasa podaż krajowej cukinii po 5-6 zł/kg przy silnym wzroście podaży importowanej z Hiszpanii i Włoch w cenie 3,5-5,5 zł/kg.

Znaczący jest wzrost cen sałaty lodowej krajowej bo się kończy i importowanej z Hiszpanii – obie kosztują 4,75-6 zł/szt.

Pierwsze dostawy sałaty importowanej tradycyjnie z Włoch w cenie 2 zł/szt. Jest to na razie sondowanie rynku, ponieważ podaż krajowej jest na stabilnym poziomie i kosztuje
1,6-2 zł/szt.

Podaż krajowego koperku musi być uzupełniana importem a cena wzrosła do 1,5-1,66 zł/pęczek.

Stabilne są ceny warzyw gruntowych: marchew 0,8-1 zł/kg, cebula krajowa i importowana 1,25 zł/kg, buraki ćwikłowe 0,7-1 zł/kg, seler 1,5-2 z/kg. Zadziwiająca jest niska cena pietruszki. Co prawda bardzo zróżnicowana i zależna od jakości korzenia 1,3-2,5 zł/kg.

Krajowi producenci ziemniaków zbliżyli poziom cen do ziemniaków importowanych z Belgii i Holandii - kosztują 1,33 zł/kg za krajowe i 1,15-1,3 za import.

Ceny kapusty białej i kalafiora znów się rozstały. Kalafior kosztuje 4-5 zł/szt a kapusta 2-2,5 zł/szt. Ich obecność na Rynku określą pierwsze znaczące przymrozki poniżej 4 C.