Bronisze: Półmetek sezonu owocowo-warzywnego z dużą podażą i niskimi cenami

Autor: www.sadyogrody.pl/Bronisze 21 lipca 2016 15:43

Bronisze: Półmetek sezonu owocowo-warzywnego z dużą podażą i niskimi cenami Duża podaż i niskie ceny, tak najprościej można określić sytuację w obrocie świeżymi warzywami i owocami. / fot. shutterstock.com

Na rynku hurtowym w Broniszach są już dostępne wszystkie krajowe owoce, począwszy od truskawek, a skończywszy na śliwkach. Warto teraz zrobić także zakupy warzyw z myślą o przetworach. Duża podaż i niskie ceny, tak najprościej można określić sytuację w obrocie świeżymi warzywami i owocami - informuje rynek hurtowy w Broniszach.

Wiele odmian czereśni, przy sprzyjające ciepłej pogodzie, dojrzało wcześniej jak np. odmiany późne takie jak: Regina i Cordia. To powoduje, że podaż tych owoców jest duża , a ceny w obrocie hurtowym od 4 do 10 zł za kilogram. Niektóre z rejony produkcyjne ucierpiały przez ostatnie deszcze i gradobicia, co wpłynęło na ich jakość konsumpcyjną – owoce pękają.

Dużo jest porzeczek, wszystkich kolorów, w stabilnej cenie od 7 do 8 zł za kilogram.

Tak tanio jeszcze nie było - mówią plantatorzy borówki amerykańskiej – cena kilograma tych owoców spadała nawet do 8 zł w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach.

Sporo jest wiśni zatem jest teraz doskonała okazja aby kupić wiśnie na przetwory, za łubiankę 3 kg płaci się w Broniszach 7 zł.

Jest niewielka luka w dostawach malin informują analitycy Rynku w Broniszach – skończyły się odmiany wczesne, a owoców odmian późnoletnich jeszcze nie ma. To powoduje, że kilogram tych owoców jest drogi, od 12 do 15 zł. Ale ceny będą niższe jak dojrzeją owoce odmian późniejszych. Zdążymy zrobić soki z malin.

Tymczasem możemy sięgnąć po krajowe morele i brzoskwinie, w cenie hurtowej na Rynku w Broniszach, morele od 3 do 6 zł za kilogram (cena uzależniona od kalibru owoców). Brzoskwinie krajowe od 1,5 do 3 zł, ale konkurencją są brzoskwinie śródziemnomorskie. Wprawdzie owoce importowane są droższe, ale są amatorzy, którzy sięgają po te sprowadzone z zagranicy. Uzupełnieniem asortymentu owoców są śliwki takie jak Węgierka Catinka oraz z wielkoowocowych Cacańska Rana. Jest także odmiana Herman o średniej wielkości owocach, w cenie około 1,5 zł za kilogram.

I są oczywiście polskie jabłka. Wczesna Early Geneva oraz smaczna i wracająca do łask Papierówka. W cenie 25 zł za 15 kg, czyli w ofercie hurtowej ok. od 1,50 do 1,80 zł za kilogram. Dużo jagód leśnych w cenie od 10 zł za kilogram.

Pełnia sezonu na krajowe warzywa spod osłon i kapustne. Jednakże te ostatnie zostały skutecznie zaatakowane przez szkodniki. Larwy owadów niszczą liście kapustnych, co powoduje mniejsze dostawy np. kalafiorów i kapusty. W związku z powyższym ceny kalafiorów wahają się pomiędzy 5 zł, a 6 zł za sztukę, kapusta od 1,5 do 2,50 zł za sztukę. Szkodniki zaatakowały także uprawy kapusty pekińskiej i kalarepy i brokułów.

Marchew jest tania bowiem tylko 60-80 groszy za kilogram w ofercie hurtowej (worki po 10 kg), w podobnych cenach buraki i cebula. W klasie extra cena kilograma cebuli to 1 zł.
Ogórki są i szklarniowe i z upraw polowych w niskich cenach. Szklarniowe od 80 groszy do 1,5 zł za kilogram (opakowania po 5 kg), gruntowe od 1zł do 2 zł – im drobniejsze tym droższe (skrzynki po 15 kg).

Są także dyniowate czyli cukinie, kabaczki i dynie. W ziemniakach duży wybór. Odmiany takie jak Lord o żółtym miąższu, mimo że bardzo smaczne, są tańsze w porównaniu z tradycyjną Irgą. Lord od 5-6 zł za 15 kg, Irga 6-8 zł za worek 15 kg. Czyli ceny ziemniaków od 33 groszy do 53 groszy za kilogram – nic dodać nic ująć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM