Bronisze: Pierwsze krajowe truskawki o połowę droższe niż rok temu

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 14 maja 2017 15:59

Bronisze: Pierwsze krajowe truskawki o połowę droższe niż rok temu fot. shutterstock.com

Pomimo, że pojawiły się już pierwsze partie polskich truskawek z wysokich tuneli, to jest ich jak na lekarstwo i są tylko lekko ”zapalone” kolorem. Trzeba jeszcze poczekać aż zaczną dojrzewać większe partie. Natomiast w uprawach polowych, wśród odmian wczesnych może być armagedon – mówią plantatorzy.

Truskawki to pierwsze letnie owoce jakie pojawiają się z krajowej produkcji, a opóźnienia w dojrzewaniu owoców z produkcji polowej mogą wynieść 10 i więcej dni. Truskawki wczesne zaczęły kwitnąć, ale fala kwietniowych i majowych mrozów spowodowała uszkodzenia kwiatów, zatem z tych plantacji owoców już nie będzie lub będzie ich znacznie mniej. Lepsza sytuacja powinna być z odmianami późniejszymi, ale termin głównego zbioru na pewno się opóźni. Teraz polskie truskawki są w śladowych ilościach i kosztują 21-26 zł za kilogram, to o połowę więcej niż w analogicznym okresie roku minionego.

– Oceniając sytuację w produkcji kolejnych owoców, jakimi są czereśnie, to zapewne będzie ich o połowę mniej niż rok temu – mówi Grzegorz Pagacz sadownik z powiatu wieluńskiego. Jego sad czereśniowy, który prowadzony jest pod osłonami, w czasie pierwszej fali mrozu w kwietniu był zamgławiany, dzięki czemu część kwiatów na drzewach czereśniowych udało się uratować. Jednak Pagacz uważa, że ceny na te owoce będą na najwyższym poziomie od 10 lat, a towaru wysokiej jakości będzie mało. Straty, czyli mniejsza produkcja i idące za tym wyższe ceny dotyczyć będą także wiśni, moreli, porzeczek, a także gruszek.

Kwitnące później jabłonie dotknęła druga fala mrozów majowych. Zdaniem Zbigniewa Przybyszewskiego, sadownika z grójeckiego, jabłonie, które teraz pięknie kwitną i na pierwszy rzut oka nie widać strat, mają uszkodzone słupki i zalążnie i z tych kwiatów owoców nie będzie. Ile będzie jabłek i gruszek w tym roku przekonamy się po zawiązaniu owoców i opadzie zalążków – podkreśla sadownik. Jego zdaniem straty mogą sięgnąć 50 proc. w niektórych regionach kraju. Jednak jest nadzieja, że rozwiną się późniejsze kwiaty, które mogą dać owoce. Dodatkowym utrudnieniem w uprawach polowych jest brak zapylania. Było zimno, pszczoły nie wychodziły z uli i nie zapylały kwiatów.

Truskawki węgierskie wyprzedają dojrzewanie krajowych, ale w tym roku dostawy tych owoców także są mniejsze, a cena wysoka od 21 do 26 zł za kilogram. Rok temu cena kilograma nie przekraczała 15 zł. Już teraz widać, że różnica w cenach wynosi około 50 proc. drożej w 2017, w porównaniu do ceny sprzed roku. Polskie owoce kosztują na Rynku Hurtowym w Broniszach od 21 zł do 26 zł za kilogram.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM