Brexit sprzyja polskim pieczarkom?

Autor: Puls Biznesu 03 października 2016 09:22

Brexit sprzyja polskim pieczarkom? Słaby funt zmusza irlandzkich producentów grzybów do grupowych zwolnień i zamawiania towaru z Polski. / fot. sadyogrody.pl

Słaby funt zmusza irlandzkich producentów grzybów do grupowych zwolnień i zamawiania towaru z Polski. Są powody do radości? Niekoniecznie - informuje Puls Biznesu.

Aż 9 na 10 pieczarek wyprodukowanych w Irlandii pieczarek wyjeżdżało dotychczas do Wielkiej Brytanii. Producenci mówią o zagrożeniu 3,5 tys. miejsc pracy w 60 przedsiębiorstwach. Od początku głosowania w sprawie brexitu z rynku zniknęło trzech producentów, a pracę straciło 130 osób — policzyła branża.

— Teraz, żeby wypełnić kontrakty na wynegocjowanych wcześniej warunkach, producenci są zmuszeni kupować grzyby z Polski i Holandii — powiedział cytowany przez AgriLand Gerry Reilly.

Jak  twierdzi Krystian Szudyga, prezes Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych (SBGU), sytuacja tylko pozornie nam sprzyja. W krótkim terminie rzeczywiście jest szansa na zwiększenie dostaw, ale w długim — przecież my też cierpimy na słabnącym funcie, więc Polacy nie robią interesu życia, sprzedając do Wielkiej Brytanii znacznie więcej towaru po wysokich cenach. Wielka Brytania już i tak jest naszym drugim odbiorcą pieczarek.

Więcej w Pulsie Biznesu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM