Bożena Nosecka: Ceny jabłek w kolejnym sezonie powinny być nieco wyższe (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 13 lipca 2016 10:41

Bożena Nosecka: Ceny jabłek w kolejnym sezonie powinny być nieco wyższe (video) Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej / fot. Żelazna Studio

- Trudno prognozować poziom cen jabłek w sezonie kolejnym. Zakładając, że zbiory będą zbliżone lub niego wyższe niż w 2015 roku szacujemy, że ceny powinny być nieco wyższe zwłaszcza biorąc pod uwagę spadek w drugiej połowie sezonu 2015/2016 - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- W tym roku eksport jabłek będzie prawdopodobnie mniejszy niż w sezonie poprzednim, co jest oczywiste biorąc pod uwagę skutki rosyjskiego embarga. Brak tego rynku nie został zrekompensowany wzrostem dostaw do innych krajów - przyznaje. 

Jak mówi ekspertka, przez większość sezonu ceny jabłek były wyższe niż rok wcześniej. - Spadek cen nastąpił dopiero na wiosnę, co wynikało z dużego obłożenia chłodni jabłkami ponieważ producenci włożyli znacznie większą część zbiorów do przechowalni - tłumaczy.

W związku z tym podaż była wyższa, a po otwarciu chłodni okazało się, że więcej było owoców niskiej jakości. - Nie mieliśmy w tym roku charakterystycznego sezonowego wzrostu cen, który występował w sezonach poprzednich - skomentowała Bożena Nosecka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM