Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu: Rosyjski rynek nie jest stracony na lata

Autor: www.wnp.pl 25 września 2015 10:12

Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu: Rosyjski rynek nie jest stracony na lata Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Fot. Michał Józefaciuk/Senat RP za wnp.pl

- Nie powinniśmy uznawać rosyjskiego rynku za stracony na dziesięciolecia. Kiedyś sytuacja ulegnie zmianie, ale polskie firmy wyciągnęły ważną naukę i - jak widać po wynikach eksportu - nie poszła ona w las. Nie należy polegać tylko na jednym rynku, a zwłaszcza na takim, gdzie jedną decyzją polityczną można przekreślić zasady wolnego handlu - mówi mówi marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w rozmowie z serwisem www.wnp.pl.

Jak dodaje, świetnie, że Rosja ssała z naszego rynku masę towarów i wymiana handlowa rosła dynamicznie. - Embargo ten proces zahamowało. Ale polskie firmy są bardzo elastyczne. Producenci jabłek znaleźli nowe rynki zbytu, wypromowali nowe produkty, jak cydr. A Rosjanie i tak ciągle jedzą polskie jabłka, choć są one nieco droższe, bo idą drogą okrężną - dodaje marszałek Senatu RP.

Jego zdaniem wprowadzenie embargo dowodzi, jak emocjonalnym człowiekiem jest Putin, bo z racjonalnością nie ma to wiele wspólnego. - Zresztą pojawiły się z Rosji sygnały o chęci zniesienia embarga - na zasadzie "odpuście trochę, to i my odpuścimy". Rosyjscy ekonomiści widzą, że siła nabywcza ludności dramatycznie spadła ze względu na obniżenie wartości rubla i embargo na żywność, które podwyższyło ceny, a ta stanowi tam przecież podstawowy wydatek dla ludzi - dodaje Bogdan Borusewicz.

- Utrzymująca się sytuacja jest niebezpieczna, bo Putin musi nadal nakręcać napięcie, by utrzymywać poparcie; prowadzić agresywną politykę, wskazywać wrogów, bo ludzie zaczną zastanawiać się, dlaczego tak naprawdę żyje im się gorzej. Rezerwy finansowe kraju przy tym tempie kurczenia starczą jeszcze na półtora, dwa lata: z 300 mld dol. rezerw w ciągu roku wypłynęło prawie 100 mld... Czas działa na niekorzyść Rosji. A jeśli ropa spadnie o 20-30 dol. po wejściu Iranu na rynek, co najprawdopodobniej w pełnej skali nastąpi w przyszłym roku... - komentuje marszałek Senatu RP.

Czytaj więcej na www.wnp.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM