Bio-warzywa z Lidla przebadane pod względem zwartości pestycydów

Autor: Wirtualna Polska 13 marca 2018 08:20

Bio-warzywa z Lidla przebadane pod względem zwartości pestycydów fot. shutterstock

Moda na ekologiczne produkty stała się zyskowną gałęzią handlu. Sieć Lidl stworzyła im specjalne półki na swoim warzywnym ryneczku, ale czy opłaca się dla zdrowia kupować znacznie droższe bio-warzywa? Jeden z użytkowników portalu Wykop oddał swoje zakupy do laboratorium. Wyniki pokazały, tylko nieznaczne różnice co do zawartości metali ciężkich. Bio-warzywa natomiast wygrywają ze zwykłymi produktami pod względem zawartości pestycydów - informuje serwis Wirtualna Polska.


Internauta z Wykopu o pseudonimie Kajbel zaniósł swoje zakupy do laboratorium i zapłacił ponad 1000 zł za ekspertyzę. Wyniki testów włoszczyzny rozpaliły sieć.

Porównanie zawartości metali ciężkich nie wykazało istotnych różnic - czytamy na Wp.pl.

Najciekawsze wyniki wiążą się z testami na obecność pestycydów - środków ochrony roślin stosowanych przez rolników. - W próbkach BIO wyszło całe zero dla wszystkich zbadanych pestycydów. Nic, null. Ani w jednej, ani w drugiej nic nie wyszło - pisze Kajbel. Jednak w w próbkach zwykłej włoszczyzny laboratorium już mogło się czymś pochwalić. Wyryto linuron, stosowany przy odchwaszczaniu upraw oraz boskalid, substancję występującą w środkach przeciwgrzybicznych.

To już mocny argument za eko-warzywami, ponieważ te produkty przechodzą rygorystyczne testy i nie mogą zawierać nawet śladowych ilości pestycydów. Są też i wady. - Po 3 dniach w lodówce włoszczyzna BIO nie wyglądała już tak apetycznie jak pierwszego dnia. Szybko ulega wysuszeniu, marszczeniu się, a nawet czernieniu. Trochę jak taka zwykła marchewka, która przeleżała 2 tygodnie w lodówce, miękka i mało apetyczna. A włoszczyzna zwykła? Po tygodniu wyglądała jak pierwszego dnia. Żadnych zmian - pisze dalej tester.

Więcej w serwisie Wirtualna Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM