Białoruś pomaga polskim producentom podnieść się po wprowadzeniu embarga

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 26 września 2016 11:09

Białoruś pomaga polskim producentom podnieść się po wprowadzeniu embarga Mińsk i Warszawa wspólnie pracują nad złagodzeniem skutków rosyjskiego embarga / fot. shutterstock

Mińsk i Warszawa wspólnie pracują nad złagodzeniem skutków rosyjskiego embarga - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Białoruś pomaga polskim producentom podnieść się po wprowadzeniu sankcji ze strony Kremla. Sprawa została uzgodniona na szczeblu politycznym. Istnieją dwa legalne sposoby. Nasze produkty są wysyłane do białoruskich przetwórni, a przerobione trafiają na rynek rosyjski z etykietą „made in Belarus”. Ewentualnie białoruska produkcja jest w większym odsetku wysyłana dalej na Wschód, a puste miejsce na lokalnym rynku zajmują polskie produkty.

Według bardziej szczegółowych, białoruskich statystyk w pierwszym półroczu wysłaliśmy nad Świsłocz o 20 proc. więcej pomidorów, dwukrotnie więcej jabłek i aż sześciokrotnie więcej gruszek niż rok wcześniej. W tym samym czasie, mimo ogólnego spadku wartości eksportu do Rosji (wyrażonej w dolarach – 4,2 proc. rok do roku), Białorusini sprzedali większemu sąsiadowi o 14 proc. więcej soków i o 81 proc. ekstraktów owocowych i warzywnych. Eksport białoruskiego soku pomidorowego wzrósł o 36 proc., a jabłkowego – o 28 proc. Wolumeny dostaw tego rodzaju produktów zaczęły rosnąć jeszcze w 2014 r.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej". 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM