Białoruś, Niemcy i Ukraina - najwięksi importerzy polskich jabłek

Autor: www.sadyogrody.pl / fruit-inform.com 10 sierpnia 2015 16:01

Białoruś, Niemcy i Ukraina - najwięksi importerzy polskich jabłek Polska o 1/3 zwiększyła eksport jabłek w okresie lipiec 2014 - kwiecień 2015; fot. shutterstock.com

Jak wynika z danych Eurostatu, Polska o 1/3 zwiększyła eksport jabłek w okresie lipiec 2014 - kwiecień 2015. Liderami importu polskich owoców była Białoruś, Niemcy oraz Ukraina.

Pomimo pesymistycznych oczekiwań, polscy eksporterzy wysłali za granicę około 1,2 mln zł, co stanowi wzrost o 33 proc. rok-do-roku. Dla porównania, eksport osiągnął zaledwie 883 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Polscy dostawcy musieli diametralnie zmienić geografię eksportu po wprowadzeniu embarga.

W rezultacie, dzięki zwiększeniu o 80 proc., Białoruś stała się liderem w imporcie polskich jabłek z udziałem 26 proc. w eksporcie ogółem w Polsce. Jak szacują analitycy, prawie połowa z tej ilości została ponownie wywieziona do Rosji jako "białoruskie jabłka". Na drugim miejscu w imporcie polskich jabłek uplasowały się Niemcy osiągając ilość 193 tys. ton - dwa i pół raza więcej niż rok wcześniej. Ukraina była trzecim największym importerem z udziałem 9 proc. w eksporcie polskich jabłek (112 tys. ton, 6,7 razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu, ale możliwe, że nawet 80 proc. z nich zostało ponownie wywiezionych do Rosji przez Krym).

Przypominamy, że Rosja była wcześniej największym importerem polskich jabłek i stanowił udział prawie połowę łącznego eksportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM