Belgijski doradca: Polscy sadownicy powinni przechowywać jabłka nawet do Bożego Narodzenia

Autor: www.sadyogrody.pl / freshplaza.com 22 maja 2017 08:24

Belgijski doradca: Polscy sadownicy powinni przechowywać jabłka nawet do Bożego Narodzenia fot. shutterstock.com

Bart Lieseborghs z belgisjkiej firmy Lievefruit, który jest doradcą sadowniczym pracującym w Polsce, podkreślił na łamach freshplaza.com, że sezon 2017/18 będzie bardzo ciężki dla polskich sadowników ze względu na przymrozki. Jego zdaniem, ci, którzy jeszcze mają owoce w chłodniach powinni je przetrzymać tak długo, jak się da, ponieważ otrzymają za nie bardzo dobre ceny.

Jak podkreśla Bart Lieseborghs, uszkodzenia w Polsce spowodowane mrozem mogą być nawet gorsze niż zostało to wcześniej określone. Szacuje, że straty wynoszą około 40 proc. dla całych tegorocznych zbiorów - w tym starych odmian i przemysłowych. - Patrząc tylko na nowe, komercyjne odmiany na świeży rynek, będzie znacznie więcej szkód. Można mówić o 60-proc. stracie. A jedynie około jedna czwarta nieuszkodzonych kwiatów i zawiązków wyda jakościowe owoce – przyznaje doradca.

Jego zdaniem, ucierpiały wszystkie odmiany poza tymi starszymi - nawet 'Idared', który jest bardzo odporny na niskie temperatury. Odmiany komercyjne, takie jak 'Golden' i 'Jonagold', są bardzo uszkodzone.

Bart Lieseborghs podkreśla także, że region grójecki – największy „sad” w Polsce został mocno dotknięty przymrozkami.

Kwietniowe mrozy spowodowały ogromne straty w całej Europie. Polskę dodatkowo nawiedziły nocne przymrozki w maju. To – zdaniem belgijskiego doradcy – powoduje, że na całym kontynencie będziemy mieli ogromny niedobór jabłek, ponieważ podaż owoców z Polski nie nadrobi strat z innych krajów.

Wielu sadowników, którzy jeszcze magazynują jabłka w kontrolowanych chłodniach, zdecydowali się przechowywać owoce do następnego sezonu. – Radzę polskim sadownikom, aby kontrolowali jakość jabłek w chłodniach i starali się je przetrzymywać tak długo, jak się da. Jeśli owoce są dobrej jakości i zostały zamknięte w przechowalniach prosto po zbiorze, można je przechowywać do 18 miesięcy, czyli nawet do Bożego Narodzenia 2017. Jest to dobra opcja dla odmian takich jak 'Golden' czy 'Jonagold', nie jest - dla Elstar. Kto przechowa dobrze zeszłoroczne jabłka, zarobi – podkreśla Bart Lieseborghs.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM