Będzie poprawa sytuacji na rynku jabłek?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 10 marca 2016 16:30

Będzie poprawa sytuacji na rynku jabłek? Tegoroczna sytuacja na rynku jabłek jest mało optymistyczna/ fot. shutterstock

Tegoroczna sytuacja na rynku jabłek jest mało optymistyczna. Chociaż eksport nieco nabrał rozpędu, ceny nie wykazują tendencji wzrostowych. Zapasy jabłek w dalszym ciągu pozostają wysokie, a nastroje sadowników coraz gorsze…

W pierwszym roku po wprowadzeniu embarga udało nam się zagospodarować wszystkie jabłka. Obecny rok niestety zapowiada się dużo gorzej. Jabłek mamy dużo, ceny są ciągle niskie a perspektyw na poprawę sytuacji ciągle nie widać.

Na początku grudnia 2015 r. zapasy jabłek w Polsce były o 2,4 proc. wyższe niż rok temu i wynosiły 1,5 mln t. W styczniu osiągnęły rekordowy poziom biorąc pod uwagę ten okres. Według WAPA wyniosły 1,3 mln t i były o 1,5 proc. wyższe niż przed rokiem. 

Niestety, mimo iż eksport nabrał rozpędu i część sadowników decyduje się na sprzedaż jabłek, lutowe zapasy nie napawają optymizmem. Wynoszą 1,07 mln t, co oznacza, że są o 5,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W krajach Unii Europejskiej zapasy są łącznie o 0,3 proc. wyższe.

Jak mówią sadownicy, jest coraz mniej nadziei na korzystne sprzedanie jabłek w tym roku. Mimo, iż duża część środowiska narzeka na mechanizm wycofania owoców z rynku, okazuje się, że jest to jedyna szansa na otrzymanie godziwego wynagrodzenia za przekazane owoce.

Obecnie ceny jabłek na eksport w rejonie grójeckim od niecałego miesiąca wynoszą około 70-90 gr/kg. Za odmiany nieco bardziej pożądane otrzymać można nieco ponad 1 zł/kg. Jednak nie jest to optymistyczna wiadomość, tym bardziej, że w szycie zbiorów jabłka przemysłowe kosztowały około 50 gr/kg.

Eksperci branży nie przewidują wzrostów cen w miesiącach wiosennych tak jak to miało miejsce w zeszłym roku. Nie ma ku temu przesłanek, tym bardziej że zapasy pozostają na tak wysokich poziomach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM