Będzie łatwiej eksportować ziemniaki? Resort rolnictwa wprowadza zmiany

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 13 czerwca 2016 13:13

Będzie łatwiej eksportować ziemniaki? Resort rolnictwa wprowadza zmiany Nadchodzą długo oczekiwane zmiany dla producentów ziemniaków/ fot. shutterstock.com

Nadchodzą długo oczekiwane zmiany dla producentów ziemniaków. Ministerstwo rolnictwa wprowadza program, który ma poprawić ich sytuację. Na razie ułatwienia eksportowe obejmą wywóz ziemniaka wczesnego - informuje Farmer.pl.

Dotychczas producent, który chciał wyeksportować młode ziemniaki za granicę musiał się zmagać nie tylko z uciążliwymi, ale i absurdalnymi przepisami. Zgodnie z nimi Inspekcja Ochrony Roślin próbki do badań pobierała w momencie wykopania wszystkich ziemniaków z pola. - Każdy, kto uprawia ziemniaki wie, że zbiera się je partiami, a młode ziemniaki nie mogą w nieskończoność czekać w przechowalni. Ten przepis jest niedorzeczny. Przecież wczesne ziemniaki to towar, który po wykopaniu czym prędzej musi trafić na rynek - mówi Zbigniew Górski, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych.

Na szczęście Ewa Lech - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa zapewniła, że jej resort zamierza wprowadzić zmiany, po których świadectwo wywozowe będzie można uzyskać jeszcze w trakcie zbiorów.

Projekt ministerstwa jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, dlatego może być wprowadzony w trybie ekspresowym. - Potwierdzam, robimy wszystko, by te ułatwienia obowiązywały jeszcze w tym sezonie, uważam, że jest to bardzo realne- przyznała nam podsekretarz stanu. - Spieszymy się. Z doświadczenia wiem, że jeśli zacznie się problem na rynku z ziemniakiem wczesnym, tzn. trudno jest go sprzedać,to rzutuje to na dalszych obroty w całym roku – odpowiada dr Wojciech Nowacki z Zakładu Agronomii Ziemniaka w Jadwisinie.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM