ASF nie wpłynie negatywnie na eksport owoców i warzyw?

Autor: www.sadyogrody.pl 01 września 2016 10:44

ASF nie wpłynie negatywnie na eksport owoców i warzyw? Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas/ fot. Żelazna Studio

- Wzrost liczby przypadków występowania choroby wśród stad świń stwarza ryzyko, że przez pryzmat AFS niektórzy odbiorcy mogą postrzegać też jakość polskiej żywności ogółem. Wizerunkowo dla polskiej żywności za granicą nie jest to korzystne zjawisko. Niemniej, nie oczekujemy że będzie to miało istotny wpływ na jej eksport, zwłaszcza eksport owoców i warzyw i ich przetworów - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Eksport produktów żywnościowych z Polski w 2014 i 2015 r, po pojawieniu się przypadków ASF u dzików i w stadach świń na terenie Polski wzrastał – odpowiednio o 6 i 8 proc. w relacji rocznej w ujęciu wartościowym - dodaje Mariusz Dziwulski.

Wartość eksportu owoców i warzyw świeżych i mrożonych (CN 07 i CN08) w 2014 r. obniżyła się co prawda o 5,6 proc. jednak w 2015 r. wzrosła już o 0,8 proc. Zdaniem analityka spadek sprzedaży w 2014 spowodowany był niższą sprzedażą na rynki pozaunijne (m.in. rosyjskie embargo na owoce i warzywa) oraz znacznym spadkiem cen.

- Z punktu widzenia kształtowania się sprzedaży zagranicznej owoców i warzyw i ich przetworów w nadchodzącym sezonie decydujące znaczenie będą miały takie czynniki jak wciąż obowiązujące rosyjskie embargo, popyt na rynkach unijnych a także możliwości sprzedaży owoców i warzyw na rynki pozaunijne takie jak Białoruś - dodaje Mariusz Dziwulski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM