ASF na rynku wieprzowiny zagrozi eksportowi wszystkich produktów rolnych?

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 27 sierpnia 2016 15:41

ASF na rynku wieprzowiny zagrozi eksportowi wszystkich produktów rolnych? Jacek Bogucki, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa; fot. Szymon Jankowski, Żelazna Studio

- Nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce pojawiły się w bardzo niesprzyjającym dla polskiego eksportu żywności momencie, czyli w sytuacji narastającego protekcjonizmu i prób obrony przez kraje unijne swoich rynków zbytu przed produktami z zewnątrz – mówił Jacek Bogucki, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa podczas debaty ekonomicznej Okrągły Stół ING, zorganizowanej przez ING Bank Śląski oraz redakcję serwisu portalspozywczy.pl i magazynu „Rynek Spożywczy”.

- Rolnictwo – zarówno światowe, jak i europejskie, ale szczególnie polskie, przeżywa kryzys w ostatnich latach. Ceny surowców rolnych – prawie z każdej branży - spadły do bardzo niskich poziomów. Przyczyny takiego stanu są różne – od kryzysu gospodarczego końcówki pierwszej dekady XXI w., embarga rosyjskiego po spadek zapotrzebowania na rynku chińskim i w krajach bliskowschodnich. W tym otoczeniu Polska to szczególny kraj „plag egipskich”, ponieważ oprócz wyżej wymienionych zjawisk dokuczają nas także wewnętrzne czynniki, takie jak susza i inne anomalia pogodowe oraz druga fala uderzeniowa afrykańskiego pomoru świń, która w sierpniu dotarła do Polski – powiedział wiceminister Bogucki.

Jak dodał, ASF spowodował, że jakiekolwiek rozmowy o ekonomice rolnictwa nie mają sensu. - Podjąłem się trudnego zadania, aby w tej kryzysowej sytuacji uratować byt ekonomiczny producentów i zakładów przetwórczych z regionów objętych tą chorobą – dodał.

- Druga fala uderzeniowa ASF pojawiła się w bardzo niesprzyjającym dla polskiego eksportu żywności momencie, czyli w sytuacji narastającego protekcjonizmu i prób obrony przez kraje unijne swoich wewnętrznych rynków zbytu przed produktami z zewnątrz. Wiele krajów broni się przed polską żywnością kwestionując m.in. jakość naszych wyrobów – mówi Jacek Bogucki. Jak zapewnia, jakość naszych produktów jest wyższa niż średni standard europejski, a ich cena o około 10 proc. niższa.

- Mamy więc wszystkie czynniki, które powodują, że nie powinniśmy mieć jakichkolwiek problemów ze sprzedażą żywności. Ale niestety wiele rynków się przed nią broni – dodał wiceminister.

Podkreślił, że kilka krajów wykorzystuje systemy jakości do tego, aby znakować produkty tak, aby podkreślać kraj ich pochodzenia i tym samym piętnować żywność spoza danego kraju. Jego zdaniem, to próba ograniczenia swobody przepływu towarów.

- Tego typu zachowania idą jednak o krok dalej. Próbuje się znaleźć w polskiej żywności jakikolwiek składnik lub partię towaru, która odbiega od normy i tym samym napiętnować wszystkie towary rolno-spożywcze z naszego kraju. Mowa tu o praktykach Czechów, których nieuczciwe zachowania skarżymy do Komisji Europejskiej – powiedział Jacek Bogucki.

- Żyjemy we wspólnej Europie, w której w sytuacji kryzysu objawia się zjawisko „ratuj się kto może”. I jest to widoczne w wielu branżach, nie tylko w rolnictwie. Pojawia się zatem pytanie czy idea powstania Unii Europejskiej i podstawy jej funkcjonowania są w pełni respektowane – mówił.

Zaznaczył, że odpowiedzią na działania innych państw, które chcą tworzyć swoje własne systemy jakości żywności, jest także system dla naszego kraju. Ministerstwo rolnictwa już pracuje nad odpowiednim rozporządzeniem w tej sprawie.

- Zadaniem resortu jest poprawa kondycji polskiego sektora rolno-spożywczego. Ale chcemy to zrobić za pomocą uczciwych metod i wprowadzić takie mechanizmy, aby polską żywność mogła konkurować na innych rynkach nie tylko ceną, ale by była słynna ze swojej wysokiej jakości. Przestrzegamy wielu zasad, które już nie tak bardzo wynikają z prawa unijnego, ale wpisane są w naszą tradycję rolnictwa i produkcji żywności. Mam tu na myśli choćby naturalność wielu produktów, oraz zrównoważone rolnictwo, w którym rozsądnie stosuje się nawozy i środki ochrony roślin czy pasze dla zwierząt – mówił wiceminister Bogucki.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM