Appolonia: W nowym sezonie sprzedaż może utrudnić słaba jakość jabłek

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 20 lipca 2016 10:43

Appolonia: W nowym sezonie sprzedaż może utrudnić słaba jakość jabłek Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia, szef grupy La-Sad / fot. PTWP

- Zbiory jabłek będą w tym sezonie wysokie, jednak znaczna część polskich owoców została dotknięta gradem. Z tego powodu mogą być problemy z ich jakością handlową, co utrudni ich sprzedaż. Jednak wysokie zbiory i niska cena jabłka przemysłowego z pewnością będą miały negatywny wpływ na cenę za owoce z jesiennych zbiorów - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia, szef grupy La-Sad.

Według szefa Grupy Appolonia, brak rynku rosyjskiego będzie w dalszym ciągu bardzo odczuwalny dla sadowników. - Szczególnie ważne jest znaczne zubożenie konsumentów na tamtym rynku. Coraz mniej osób może sobie w Rosji pozwolić na towar luksusowy jakim jest jabłko – mówi.

W jego opinii nowe rynki nigdy nie pozwolą na zagospodarowanie jabłek, które były sprzedawane na rynek rosyjski. - Są one w stanie zaimportować od nas nawet kilkukrotnie więcej niż Rosja, ale jest jeden warunek - muszą to być owoce najwyższej jakości. Aby poradzić sobie na rynku sadowniczym za 5 lat musimy już teraz mocno pracować nad poprawą jakości i odmian owoców, bo rynek rosyjski w formie sprzed embarga już nie wróci – tłumaczy Lachowicz.

Michał Lachowicz twierdzi, że mniejszy limit jabłek i gruszek do wycofania w ramach bezpłatnej dystrybucji nie powinien niepokoić. - Wycofanie jest złym instrumentem, gdyż rozdawanie owoców za darmo zmniejsza ich sprzedaż na rynku krajowym. Potrzebne jest prawdziwe wycofanie a nie rozdawanie za darmo finansowane z naszych podatków. Mechanizm ten zdecydowanie wpływa negatywnie na rynek – podsumował prezes Appolonii.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM