Appolonia: Jeśli jabłka słabo się przechowają - nie będzie ich dużo. To wpłynie na ceny

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 14 marca 2016 09:55

Appolonia: Jeśli jabłka słabo się przechowają - nie będzie ich dużo. To wpłynie na ceny Michał Lachowicz, prezes konsorcjum grup producenckiej Appolonia oraz szef grupy La-Sad/ fot. sadyogrody.pl

- Może okazać się, że jakość jabłek wpłynie na ilość jabłek na rynku. W tym roku – po suszy – nie wiadomo jak jabłka się przechowają. Jeśli okaże się, że kiepsko, to jabłek deserowych nie będzie dużo na rynku – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Michał Lachowicz, prezes konsorcjum grup producenckiej Appolonia oraz szef grupy La-Sad.

Po pierwszym kwartale roku można będzie określić, jak będzie się kształtował rynek do końca sezonu. – Pojawiają się nowe rynki, zapotrzebowanie ze strony Białorusi. Jeżeli popyt będzie rósł to będzie szansa na poprawę na rynku jabłek. Jednak jeśli okaże się, że jest to chwilowe zainteresowanie sytuacja może nie wyglądać tak optymistycznie – dodaje.

Jak mówi Lachowicz, obecnie ceny są niższe niż zaraz po zbiorach, jednak warto podkreślić, że są wyższe niż w zeszłym roku o tej porze. - Patrząc z perspektywy, że na jesieni jabłka kosztowały około 0,90 zł/kg, a cena pod koniec roku zbliżyła się do złotówki, zaś na koniec poprzedniego sezonu ich ceny wynosiły ponad 1,50 zł/kg – to obecne poziomy wydają się faktycznie niskie. Patrząc jednak na analogiczny okres luty-marzec rok wcześniej – ich obecna cena jest praktycznie dwukrotnie wyższa  – podkreśla.

Sadownicy mogą liczyć na wzrost cen w miesiącach wiosennych? – Na wzrost cen składa się wiele czynników. Warto pomyśleć o tym, że jakość jabłek wpłynie na ilość owoców na rynku. W tym roku – po suszy – nie wiadomo jak jabłka się przechowają. Jeśli okaże się, że kiepsko to jabłek deserowych nie będzie dużo na rynku, co z kolei będzie miało wpływ na ceny. Jednak jeśli owoce przechowają się dobrze potrzebny będzie większy zbyt – podsumował prezes Appolonii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM