Appolonia: Eksport 40 tys. ton jabłek to początek ekspansji w Chinach

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 22 czerwca 2016 09:03

Appolonia: Eksport 40 tys. ton jabłek to początek ekspansji w Chinach Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia / fot. PTWP

- Liczymy na to, że Chiny będą naszym strategicznym rynkiem. Podpisaliśmy list intencyjny na 40 tys. ton jabłek jednak jest to dopiero początek – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia.

- Z niecierpliwością czekaliśmy na otwarcie rynku chińskiego, ponieważ Appolonia ma już pierwszy kontrakt na dostawę 82 ton jabłek z klientem z prowincji Syczuan. Przed podpisaniem oficjalnych porozumień między naszymi państwami był to pierwszy taki list intencyjny – przyznał Przemysław Błądek, wiceprezes Appolonii.

Michał Lachowicz zapewnia, że kontraktów będzie więcej. - Już od trzech lat poszukujemy kontaktów handlowych w Chinach. Doskonale znamy ten rynek. Nasze jabłka potrzebują pewnych korekt, tak samo jak i formy zapakowania – specjalnie po to, żeby dostosować się do tego rynku. Jednak my to wszystko już przeszliśmy z Wietnamem. Przeszliśmy już dużą próbę mentalną i przygotowania się do tego rynku. Trenowaliśmy, byliśmy na mecie i czekaliśmy na wystrzał do biegu. Gdzie dobiegniemy, jeszcze nie wiem, ale mam nadzieję, że jak najdalej – mówił.

- Na jesieni planowana jest certyfikacja, która ma trzy etapy. W pierwszym etapie certyfikowane są gospodarstwa czyli producenci, kolejny etap to pakownie, a następny – chłodnie. W przypadku Wietnamu już tą certyfikacje przeszliśmy i mamy nadzieję, że będzie to formalność. Od listopada była możliwość wysyłki jabłek do Wietnamu. Wysłaliśmy 36 kontenerów do tego kraju. Można powiedzieć, że przeszliśmy chrzest bojowy, bo są to sąsiadujące państwa – tłumaczył Błądek.

- Przeszliśmy azjatycki chrzest bojowy – podsumował Michał Lachowicz.

Michał Lachowicza na łamach Pulsu Biznesu poinformował, że jest to największe zlecenie w historii polskiego sadownictwa. Dodał, że umowa opiewa na 40 tys. ton za łączną wartość 40-50 mln dolarów. 

21 czerwca br. odbyło się podpisanie listów intencyjnych między China Poland Traiding Platform, a konsorcjum Appolonia oraz między China Poland Traiding Platform a Krajowym Związkiem Grup Producentów Owoców i Warzyw. Listy intencyjne dotyczą zakupów jabłek oraz ich promocji w Chinach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM