Analiza cen w sieciach handlowych: Jabłka kosztują od 0,85 do 2,99 zł/kg

Autor: www.sadyogrody.pl / www.dlahandlu.pl 06 lutego 2015 15:11

Analiza cen w sieciach handlowych: Jabłka kosztują od 0,85 do 2,99 zł/kg Sprzedaż jabłek w sklepach sieci Tesco; fot. Łukasz Rawa

Z analizy "Koszyk cen" serwisu www.dlahandlu.pl wynika, że w styczniu 2015 roku średnia cena jabłek w sieciach handlowych w Polsce wynosiła 1,81 zł/kg. Według badani najtańsze owoce były dostępne w warszawskim E.Leclerc – 0,85 zł/kg, a najdroższe – 2,99 zł/kg - w sklepach Carrefour Express w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście.

Próbując  przenalizować ceny jabłek w sieciach handlowych, podzieliliśmy placówki na kilka typów: dyskonty, sklepy convenience (stosunkowo niewielkie sklepy osiedlowe), supermarkety oraz hipermarkety.

W dyskontach Biedronka, Lidl oraz Netto w całej Polsce cena kilograma jabłek wyniosła w styczniu br. 1,99 zł / kg. Jedynie sieć Aldi zaproponowała klientom tańsze owoce – po 1,29 zł/kg.

W przypadku sklepów conveniece ceny były już wyższe i bardziej zróżnicowane. I tak, wspomniany już Carrefour Express, sprzedawał jabłka po cenach 1,49 zł/kg w Krakowie do 2,99 zł/kg w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście. Sieć Freshmarket zaproponowała cenę 1,49 zł/kg, a jedynie w lokalizacjach lubelskich zanotowano cenę 1,99 zł/kg. Tymczasem w sklepach sieci Lewiatan za kilogram jabłek płacono 1,60 zł/kg, choć w niektórych lokalizacjach (np. Lublin) ceny wyniosły 1,30 zł/kg.

Supermarkety to już istna karuzela cenowa. Alma – uznawana za sieć delikatesową – sprzedawała jabłka za 1,99 zł, czyli na poziomie dyskontów (w sklepach w Lublinie i Poznaniu zanotowano 1,49 zł/kg). Podobnie jest w sieci Piotr i Paweł, gdzie jabłka kosztowały 1,99 zł/kg oprócz Lublina, gdzie zaproponowano 1,69 zł/kg. Supermarkety Intermarche również zaproponowały 1,99 zł za kilogram jabłek, z wyjątkiem placówek na Górnym Śląsku, gdzie ceny wyniosły 1,69 zł/kg. Polomarket i Stokrotka sprzedawały jabłka po równych cenach 1,99 zł/kg w całej Polsce.

W hipermarketach ceny jabłek w styczniu były już nieco niższe. Najniższą propozycję cenową odnotowano w placówce E.Leclerc w Warszawie – 0,85 zł/kg, ale w innych sklepach tej sieci również niewiele kosztowały te owoce (na Górnym Śląsku i w Trójmieście 0,95 zł/kg; w Bydgoszczy 0,99 zł/kg, a już w Lublinie 1,79 zł/kg, a we Wrocławiu – 1,99 zł/kg).

Zróżnicowane ceny były także w hipermarketach Auchan. W placówkach w Trójmieście odnotowano cenę 0,98 zł/kg, a w Bydgoszczy - 0,99 zł/kg. W innych miastach było już nieco drożej – 1,79 zł/kg w Lublinie i Warszawie oraz 1,89 zł/kg w Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie.

Podobne "wariacje" obserwowano w sklepach Kaufland. I tak na Górnym Śląsku można było kupić jabłka w cenie 1,33 zł/kg. Ceny w Bydgoszczy i Krakowie wynosiły 1,99 zł/kg, w Warszawie i Wrocławiu – 2,29 zł/kg, a w Trójmieście – 2,49 zł/kg.

Hipermarkety Carrefour zaproponowały klientom równe ceny jabłek – 1,49 zł/kg w całym kraju. Podobnie Tesco, które sprzedawało jabłka w styczniu po 1,99 zł/kg.

Czytaj więcej w serwisie www.dlahandlu.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM