Analityk: Wielka Brytania jest istotnym partnerem handlowym dla Polski

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 05 lipca 2016 15:30

Analityk: Wielka Brytania jest istotnym partnerem handlowym dla Polski Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

Wielka Brytania jest dość istotnym partnerem handlowym dla Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej, głównie jeśli chodzi o rynek warzyw. Z danych Eurostat wynika, że w 2015 r. Polska wyeksportowała na rynek Wielkiej Brytanii blisko 80 tys. t warzyw świeżych co stanowiło 12 proc. łącznego eksportu warzyw z naszego kraju, a także 10 proc. łącznej sprzedaży zagranicznej warzyw mrożonych - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że na rynek ten w 2015 r. trafiło także 11 proc. łącznego wolumenu eksportu warzyw z UE-28.

- Duże zróżnicowanie można odnotować jednak jeśli chodzi o poszczególne kategorie eksportowe owoców i warzyw. Dane statystyki unijnej wskazują, że największy udział w Polskim eksporcie posiadały takie produkty jak cebula i szalotka 26 proc. łącznego eksportu z Polski oraz pieczarki (11 proc.). Kategorie te są istotne nie tylko pod kątem udziału Wielkiej Brytanii w polskim eksporcie, ale również wolumenu. W 2015 r. wysłano tam blisko 31 tys. t cebuli i szalotki oraz niespełna 30 tys. t pieczarek - tłumaczy.

Według niego, jeśli chodzi o pieczarki udział Wielkiej Brytanii w Unijnym eksporcie ukształtował się na poziomie 21 proc. W ubiegłym roku polscy eksporterzy wysłali również do Wielkiej Brytanii 8,5 tys. t pomidorów, co stanowiło 9 proc. eksportu tych produktów z Polski.

- Udział Wielkiej Brytanii jeśli chodzi o owoce nie jest tak istotny stanowił tylko 1 proc. polskiej sprzedaży zagranicznej owoców świeżych. Rynek ten nie jest istotny z punktu widzenia sprzedaży polskich jabłek (1 proc.), niemniej z całej Unii trafia tam ok. 5 proc. owoców które są eksportowane łącznie przez kraje Wspólnoty - komentuje analityk. 

Warto podkreślić, że z drugiej jednak strony Wielka Brytania jest istotnym rynkiem dla polskich borówek. - Dane Eurostat wskazują, że w 2015 r. z Polski do Wielkiej Brytanii wysłano 5,2 tys. t produktów o kodzie CN 081040, co stanowiło 37 proc. ich łącznego eksportu z Polski - dodaje Dziwulski. 

Jeśli chodzi o całą Unię, udział Wielkiej Brytanii w łącznym eksporcie owoców świeżych wynosi ok 6 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM