Analityk: Nie ma przesłanek do wzrostu cen jabłek w pierwszym kwartale roku

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 12 lutego 2016 10:14

Analityk: Nie ma przesłanek do wzrostu cen jabłek w pierwszym kwartale roku Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas/ fot. PTWP

- Na razie nie ma wyraźnych przesłanek do wzrostu cen jabłek w perspektywie pierwszego kwartału 2016 r. Trudno natomiast stwierdzić jak ceny kształtować się będą w kolejnym kwartale. Rynek jabłek wraz ze wzrostem możliwości przechowalniczych, stał się bardziej wrażliwy na informacje i prognozy rynkowe – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodał, że według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna krajowa cena skupu jabłek w styczniu br. wyniosła 1,08 zł/kg w stosunku do 1,10 zł/kg w grudniu ubiegłego roku. - Była jednocześnie o 48 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem – zaznaczył.

- W minionym sezonie, oczekiwania braku perspektyw do wzrostu cen jabłek, skłaniały do większej sprzedaży tych owoców we wcześniejszych miesiącach sezonu, co paradoksalnie spowodowało poprawę sytuacji cenowej w jego końcówce. Z tego powodu wszelkiego rodzaju próby prognoz dotyczące cen, nawet oparte na najlepszych przesłankach mogą okazać się niesprawdzalne – komentuje analityk.

Według niego, jeżeli sprzedaż jabłek będzie w dalszym ciągu niska, a zapasy tych owoców wysokie, w drugim kwartale br. może doprowadzić to do spadków cen. - Przypomnijmy, że obecnie krajowe zapasy jabłek są rekordowo  wysokie (na początku stycznia, wg danych WAPA były o 1,5 proc. wyższe niż w roku poprzednim i wynosiły 1,3 mln t). Wszystko zależeć będzie od możliwości sprzedaży jabłek do krajów WNP, której dotychczasowa dynamika jest znacznie niższa niż przed rokiem – mówi Dziwulski.

Potwierdzają to dane eksportowe dla kilku poprzednich miesięcy trwającego sezonu. - Według Eurostatu sprzedaż zagraniczna jabłek z Polski od lipca do listopada 2015 r. na rynki nieunijne wyniosła 39 tys. t o była 60 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Spadek dotyczył w głównej mierze Białorusi. Łączny eksport z Polski od lipca do października był o 24 proc. niższy niż rok wcześniej (kraje UE i poza UE) – podsumował analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM