Analityk: Eksport jabłek może wzrosnąć ze względu na niskie ceny owoców

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 października 2016 16:08

Analityk: Eksport jabłek może wzrosnąć ze względu na niskie ceny owoców Ważnym czynnikiem wzrostu eksportu z Polski będą prawdopodobnie również relatywnie niskie ceny jabłek / fot. shutterstock

Oczekujemy, że w sezonie 2016/2017 eksport jabłek z Polski prawdopodobnie wolumenowo wzrośnie. Sprzyjać temu będzie większa produkcja tych owoców w kraju. Według najnowszych szacunków GUS zwiększyć ma się ona o 12-15 proc. w stosunku do 2015 r. – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Ważnym czynnikiem wzrostu eksportu z Polski będą prawdopodobnie również relatywnie niskie ceny jabłek. - Wiele krajów decyduje się na zakup jabłek z Polski ze względu na ich relatywnie niskie ceny. Ostatnie dwa sezony pokazują, że dynamika eksportu tych owoców uzależniona jest od zmian ich cen. Nie należy oczekiwać zatem istotnego wzrostu wartości eksportu polskich jabłek w bieżącym sezonie – dodaje.

Według niego, popyt na polskie jabłka wzrasta w zdecydowanie wolniejszym tempie niż krajowa podaż jabłek. Co prawda pojawia się wiele nowych kierunków eksportowych, niemniej wciąż są one mało znaczące dla polskich dostawców.

- Brak rynku rosyjskiego jest wyraźnie odczuwalny. Od kilku tygodni ceny jabłek spadają, a dynamika sezonowego spadku jest silniejsza niż w dwóch poprzednich sezonach. Ceny jabłek deserowych w krajowych skupach na początku października br. były o 33 proc. niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem i zbliżone do tych sprzed dwóch lat czyli w okresie pierwszych tygodni obowiązywania rosyjskiego embarga – przyznaje Dziwulski.

Eksport jabłek w sezonie 2015/2016 wyniósł 967 tys. t i był zbliżony do roku poprzedniego. - Wartość eksportu jabłek wzrosła jednak o 1,3 proc. dzięki nieznacznie wyższym przeciętnym cenom jabłek przeznaczanych na eksport. Warto jednak zauważyć, że wartość polskiego eksportu jabłek była o 23 i 35 proc. niższa niż odpowiednio dwa i trzy sezony wcześniej – podsumował analityk BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM