Analityk: Ceny jabłek w sezonie będą pod silnym wpływem wysokiej podaży

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 22 września 2016 10:23

Analityk: Ceny jabłek w sezonie będą pod silnym wpływem wysokiej podaży Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas / fot. PTWP

Ceny jabłek w sezonie będą pod silnym wpływem wysokiej podaży jabłek. Wynika ona nie tylko z wysokiej produkcji w kraju, ale też mniejszej ilości jabłek, która może zostać wycofana z rynku. Z drugiej strony możemy oczekiwać wciąż słabego popytu na rynkach zagranicznych – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że ceny jabłek w kraju są relatywnie niskie do czego w dużym stopniu przyczynia się wysoka podaż na rynku krajowym. - Z danych MRiRW wynika, że przeciętna cena skupu jabłek deserowych w kraju w pierwszych dwóch tygodniach września br. wyniosła średnio 0,95 zł/kg i była o 33 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem i zbliżona do tej we wrześniu 2014, czyli tuż po wprowadzeniu przez Rosję embarga – tłumaczy.

Na spadki cen r/r wpływa niska dynamika eksportu jabłek z Polski. - Wciąż wyraźnie widoczny jest brak rynku rosyjskiego. Z danych Eurostatu wynika, że łączny eksport jabłek z Polski w sezonie 2015/2016 wyniósł 968 tys. t i był zbliżony sezonu 2014/2015 (966 tys. t) ale także o 14 i 23 proc. niższy niż odpowiednio dwa i trzy sezony wcześniej – przyznał analityk.

 - Warto zaznaczyć że eksport odbywa się wciąż w relatywnie niskich cenach. Wartość eksportu jabłek w sezonie 2015/2016 wyniosła nieco ponad 294 mln euro. Była co prawda o 1,3 proc. wyższa niż w sezonie 2014/2015, ale aż o 23 i 35 proc. niższa niż odpowiednio dwa i trzy sezony wcześniej – mówi.

Według Mariusz Dziwulskiego, rynki wschodnie dominują jeśli chodzi o eksport. Co prawda liczba krajów do których eksportujemy jabłka wzrosła, niemniej ilości sprzedawane na nowe rynki są niewielkie. Spadki jeśli chodzi o jabłka kierowane do przetwórstwa na początku września sięgnęły 50 proc. r/r.

- Niskie ceny, oprócz wysokiej podaży surowca do przetwórstwa są wynikiem sytuacji popytowo podażowej w przetwórstwie. Spadek popytu na rynkach pozeuropejskich (USA, Kanada) spowodowany podażą koncentratu z Chin, oraz wyższe, w naszej opinii zapasy koncentratu w Unii (w tym głównie w Polsce) negatywnie oddziałują na ceny zagęszczonego soku jabłkowego – mówi analityk.

To jak będą kształtować się w poszczególnych miesiącach sezonu uzależnione będzie  w dużej mierze od poziomu sprzedaży jabłek i stopnia upłynniania zapasów. - W ostatnich dwóch sezonach mieliśmy do czynienia z dwoma różnymi tendencjami. Sezon 2014/2015, po wprowadzeniu embargo sprzedaż jabłek w pierwszej części sezonu była dość wysoka, co doprowadziło do silnych wzrostów cen tych owoców pod koniec sezonu. I sezon 2015/2016 kiedy to uwalnianie zapasów przebiegało wolno, gdyż większość producentów liczyła na podobny wzrost, a co spowodowało że ceny pod koniec sezonu były niskie – podsumował ekspert banku BGŻ BNP Paribas.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM