Analityk BGŻ: Niskie zapasy jabłek w Polsce wpływają obecnie na wzrost cen

Autor: www.sadyogrody.pl 21 maja 2015 09:03

Analityk BGŻ: Niskie zapasy jabłek w Polsce wpływają obecnie na wzrost cen Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ

- Przyspieszenie dynamiki wzrostu cen jabłek na koniec sezonu było prawdopodobnie wywołane dość istotnym zmniejszeniem się podaży jabłek w kraju. Choć WAPA szacuje, że w Polsce na dzień 1 kwietnia br. zapasy jabłek były o 1,4 proc. wyższe r/r, to silny wzrost cen może oznaczać, że obecnie mogą być one jednak znacznie niższe niż rok wcześniej - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ.

- Mimo, że sam eksport jabłek zmniejszył się o nieco ponad 15 proc. r/r, to jednak znaczna część jabłek mogła zostać zagospodarowana na rynku krajowym przez programy mające na celu wycofanie części produkcji z rynku, większe przetwórstwo jabłek, czy też wzrost krajowych zakupów - wylicza ekspert BGŻ.

Od początku wprowadzenia embarga prowadzono działania mające na celu wycofanie z rynku części owoców. W ramach mechanizmu "Tymczasowe nadzwyczajne wsparcie producentów owoców i warzyw" KE przeznaczyła 82 mln euro na wsparcie dla producentów jabłek oraz gruszek, które miały złagodzić skutki embarga.

Dodatkowo na początku 2015 r. wprowadzono kolejny mechanizm WPR "Dalsze tymczasowe wsparcie producentów owoców i warzyw", w ramach którego od 16 lutego 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. polscy producenci na bezpłatną dystrybucję mogli przekazać do odpowiednich organizacji ponad 150 tys. ton jabłek i gruszek.

- Co więcej, relatywnie więcej niż w roku poprzednim jabłek skierowano do przetwórstwa. Od września 2014 r do lutego br. produkcja zagęszczonych soków (głównie jabłkowego) w kraju zwiększyła się o ponad 40 tys. ton, co oznacza, że w tym okresie do sektora przetwórczego mogło trafić około 200 tys. ton jabłek więcej niż przed rokiem - dodaje Mariusz Dziwulski.

Jego zdaniem, spożycie jabłek w kraju mogło również wzrosnąć o min. 2-3 kg per capita w stosunku do roku poprzedniego, co mogło pozwolić na zagospodarowanie dodatkowych min. 100 tys. ton jabłek. Jabłka stały się produktem, który marketingowo zyskał na rosyjskim embargo. Dodatkowo niskie ceny skłaniać mogły do zwiększania zakupów tych owoców w pierwszej części sezonu przez krajowych konsumentów.

- Biorąc dodatkowo pod uwagę wzrost eksportu do krajów poza Rosję (123 tys. ton od lipca 2014 r. do stycznia br.), wykreowany w ten sposób popyt przewyższał znacznie wolumen eksportu do Federacji Rosyjskiej w sezonie poprzednim, co pozwoliło na wzrost cen w końcówce bieżącego sezonu. Niemniej, patrząc na strukturę sprzedaży i utrzymujące się w pierwszej części sezonu bardzo niskie ceny jabłek, mogą oznaczać, że większość producentów mogła sprzedać jabłka w niższych cenach niż w sezonie poprzednim, notując spadek opłacalności produkcji. Zyskali niewątpliwie producenci, którzy wstrzymali się ze sprzedażą jabłek - twierdzi ekspert BGŻ.

Czy sadownicy są w stanie żyć bez Rosji?

- Stwierdzenie, że polscy sadownicy mogą żyć bez Rosji jest zbyt daleko posunięte. Wzrost eksportu do krajów poza Rosję, które mogłoby być rynkami docelowymi dla polskich jabłek (czyli wyłączając ze statystyk Białoruś, Serbię czy też Kazachstan), w bieżącym sezonie (lipiec 2014 –styczeń 2015) stanowił tylko 27 proc. łącznych dostaw na rynek rosyjski z roku poprzedniego. W dłuższej perspektywie rynek rosyjski może być z tego punktu widzenia wciąż ważnym kanałem dystrybucji jabłek produkowanych w Polsce - zapewnia Mariusz Dziwulski.

Analityk BGŻ jest zdania, że kolejny sezon, zakładając pewną stabilizację rynku, i możliwy wzrost cen jabłek, może przełożyć się na spadek spożycia w stosunku do sezonu bieżącego. - Aby zachować tendencję wzrostową lub chociaż ograniczyć spadki konsumpcji per capita, konieczne jest prowadzenie akcji promocyjnych i - o czym się często mówi - inwestowanie w poprawę jakości polskich jabłek. Rynek krajowy ma potencjał do wzrostu, dlatego w sytuacji kryzysowej, jakim jest embargo powinien być traktowany w sposób priorytetowy - zapewnia Mariusz Dziwulski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM