Analityk BGŻ BNP Paribas: Producenci warzyw nadal są w niepewnej sytuacji

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 15 czerwca 2015 11:19

Analityk BGŻ BNP Paribas: Producenci warzyw nadal są w niepewnej sytuacji Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas

- Zmniejszenie eksportu pomidorów może być widoczne i odczuwalne dla producentów w drugim i na początku trzeciego kwartału 2015 r. A to dlatego, że w tym okresie dotąd sporo tych warzyw trafiała na rynek rosyjski, obecnie będzie to niemożliwe ze względu na embargo - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

- W czerwcu i lipcu 2014 r. Polska wyeksportowała do Rosji 12,6 tys. ton pomidorów, co stanowiło 37 proc. wolumenu sprzedaży zagranicznej tych produktów w tym okresie - dodaje Dziwulski.

Jednak można uznać, że największe zagrożenie wynikające z rosyjskiego embargo minęło, oczywiście w odniesieniu do bieżącego sezonu. - Historycznie w okresie czerwiec-sierpień sprzedaż owoców i warzyw świeżych do Rosji stanowiła nieco ponad 11 proc. rocznego ich eksportu do tego kraju. Jednak było to wciąż ponad 25 proc. udziału w ogólnym eksporcie owoców i warzyw w tym okresie – mówi ekspert.

Cały sezon 2014/2015 na rynku owoców i warzyw można podsumować jako dość niekorzystny. - Przez zdecydowaną większość sezonu ceny owoców i warzyw utrzymywały się na bardzo niskich poziomach. Skutki embarga udało się jednak złagodzić poprzez niektóre działania dotyczące wycofania produktów z rynku czy też poszukiwania przez producentów większych możliwości sprzedaży jabłek zagranicą, między innymi na nowych rynkach – mówi ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM