2015 r. był nerwowy dla polskich producentów owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lutego 2016 16:08

2015 r. był nerwowy dla polskich producentów owoców i warzyw Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Fot. zelaznastudio.pl

- 2015 r. był bardzo trudny i nerwowy dla polskiego rolnictwa. Z kilku powodów: przez embargo rosyjskie, zmieniający się klimat - czyli ciepłą zimę a następnie suszę. Końcówka sezonu byłą bardziej optymistyczna, ceny na rynku krajowym wzrosły, natomiast pogorszyła się opłacalność handlu zagranicznego - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Cieszymy się ze wzrostów cen owoców i warzyw i zdobycia nowych, egzotycznych rynków zbytu przez sadowników, tych w Dalekiej Azji jak i w USA. Jednak trzeba mieć świadomość, że mocno spadła opłacalność polskiej produkcji - podkreśla Andrzej Kowalski.

Zdaniem eksperta wiele zagadek przynosi rok 2016 r. - Nie wiemy jak będzie szczelne rosyjskie embargo. Niedawno prezydent Putin zapowiedział uszczelnienie granicy z Białorusią, która okazała się w 2015 r. jednym z większych producentów i eksporterów jabłek. To może mieć duży wpływ na polskich sadowników - mówi Andrzej Kowalski.

Jego zdaniem problemem dla polskich producentów owoców i warzyw jest również zmieniający się klimat. - Skoki temperatur, długi okres ciepłej jesieni i zimy, spadek temperatur w ciągu - to na pewno nie sprzyja przezimowaniu roślin - dodaje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM