Zwójki liściowe mogą być w tym roku poważnym zagrożeniem w sadach

Autor: Bartłomiej Mroziak, www.sadyogrody.pl 08 maja 2015 08:47

Zwójki liściowe mogą być w tym roku poważnym zagrożeniem w sadach fot. za WODR Końskowola

Zwójkówki w poszczególnych latach mogą stanowić poważne zagrożenie dla uprawy jabłoni. Ciepła zima sprzyja ich liczebności. Dlatego w tym roku możemy spodziewać się nasilenia ich żerowania.

Na jabłoniach występuje wiele gatunków zwójek. Zagrożenie uprawy przez dany gatunek zmienia się przez lata, jest zależne od warunków atmosferycznych, a także regionu kraju. Gąsienice żerują w zwiniętych liściach owiniętych przędzą - stąd nazwa.

Gatunki zwójek występujące na jabłoni: zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka, zwójka bukóweczka, płatówka pstrocineczka, wydłubka oczateczka, zwójka porzeczkóweczka, zwójka dębóweczka, zwójka rdzaweczka. Mimo, że jest ich wiele gatunków dominujące są zazwyczaj 1-3 gatunki.

Zwalczanie zwójek rozpoczyna się wiosną od zabiegu w czasie zielonego lub różowego pąka (zależy to od dominującego gatunku). Następny zabieg wykonuje się latem w terminie także zależnym od najliczniejszego gatunku. Niekiedy wykonuję się również trzeci zabieg we wrześniu. Próg szkodliwości wynosi 10-12 pędów w próbie 400 pędów. Pomocne w ustalaniu dominującego gatunku są pułapki feromonowe odławiające samce.

Największe zagrożenie ze strony zwójek występuje latem i wczesną wiosną kiedy szkodniki atakują wyrośnięte owoce pogarszając ich jakość, niekiedy eliminują z obrotu deserowego. Niezaschnięte wkłucia mogą być powodem gnicia owoców w przechowalni.

Do zwalczania zwójek zarejestrowane są preparaty: Affirm 095 SG, Coragen 200 SC , Runner 240 SC, Steward  30 WG i jego odpowiedniki – Rumo 30 WG i Sakarb 30 WG. Do zwalczania zwójek wiosną można wykorzystać także syntetyczne pyretroidy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM