Zwalczanie zwójkówek w sadach jabłoniowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 maja 2016 11:16

Zwalczanie zwójkówek w sadach jabłoniowych Gąsienice żerują na spodniej stronie blaszki liściowej, bądź zwiniętych przędzą liściach/ fot. za WODR Końskowola

Zwójki liściowe w poszczególnych sezonach mogą występować w różnym nasileniu, w zależności od regionu kraju czy przebiegu warunków pogodowych. Jednakże szkodniki te w wielu sadach wymagają corocznego zwalczania. Gąsienice uszkadzają liście, ale także pąki kwiatowe i zawiązki owoców. Jabłka z objawami żerowania narażone są na infekcje patogenów powodujących ich gnicie w trakcie sezonu przechowalniczego.

W sadach jabłoniowych może występować kilka gatunków zwójkówek , takich jak zwójka siatkóweczka, bukóweczka, różóweczka, a także wydłubka oczateczka. Gąsienice żerują na dolnej stronie blaszki liściowej, bądź zwiniętych przędzą liściach.

Zwójki uszkadzają owoce, na których – w zależności od gatunku szkodnika – widoczne są niewielkie wgłębienia (dziurki). W efekcie żerowania gąsienic zwójki różóweczki na zawiązkach pojawiają się dość duże, skorkowaciałe blizny, co prowadzi do deformacji owoców oraz utraty ich odpowiedniej jakości.

W sadach jabłoniowych wskazany jest stały monitoring szkodnika za pomocą pułapek feromonowych, które umożliwiają określenie danego gatunku oraz termin rozpoczęcia ich lotu. Pierwszy zabieg ochronny przeciwko zwójkówkom wykonywany jest już wczesną wiosną przed kwitnieniem jabłoni.

W ochronie sadów jabłoniowych przed zwójkami dostępne są insektycydy – Affirm 095 SG, Coragen 200 SC, Runner 240 SC, Steward 30 WG i jego odpowiedniki, czyli Rumo 30 WG i Sakarb 30 WG oraz preparat Vertigo 018 EC. Wczesną wiosną zalecane są syntetyczne pyretroidy, tj. Sherpa 100 EC i Reldan 225 EC.

Przy dużym nasileniu szkodnika wskazana jest ochrona jabłoni również w okresie letnim, co przede wszystkim dotyczy gatunków o znacznej szkodliwości oraz występujących w dwóch pokoleniach w ciągu roku, czyli zwójka siatkóweczka i bukóweczka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM