Zwalczanie szkodników czarnej porzeczki wiosną

Autor: www.sadyogrody.pl 16 maja 2017 12:33

Zwalczanie szkodników czarnej porzeczki wiosną fot. shutterstock.com

Na plantacjach czarnych porzeczek warto wykonać lustracje pod kątem występowania mszyc, przędziorków, czy zwójki różóweczki. Od drugiej połowy maja należy monitorować obecność pierwszego pokolenia pryszczarka porzeczkowca pędowego.

Wielkopąkowiec porzeczkowy jest groźnym szkodnikiem i wektorem rewersji porzeczki czarnej. Do zwalczania tego szpeciela na początku i przed pełnią kwitnienia zarejestrowane są środki zawierające fenpiroksymat (Ortus 05 SC lub Amarant 05 SC), których zastosowanie ogranicza również liczebność przędziorka chmielowca.

- Na plantacjach porzeczki czarnej pojawiły się również mszyce – informuje PIORiN w komunikacie. Lustracje krzewów należy wykonywać systematycznie od początku wegetacji aż do zbioru owoców, z częstotliwością co 2 tygodnie. 

Od wiosny (przed i tuż po kwitnieniu) wskazane jest prowadzanie regularnych lustracji roślin pod kątem występowania mszyc, które zasiedlają kwiatostany i najmłodsze liście doprowadzając do ich uszkodzeń i zahamowania wzrostu pędów. Objawy żerowania mszycy porzeczkowo-czyściecowej widoczne są w postaci czerwonawych i żółtawych przebarwień i wybrzuszeń na liściach.

Zabieg zwalczający mszyce należy wykonać po przekroczeniu ekonomicznego progu zagrożenia, tj. stwierdzenia każdorazowo 20 kolonii w próbie 200 losowo wybranych pędów. Do ochrony czarnej porzeczki dozwolone są preparaty zawierające acetamipryd – np. Mospilan 20 SP oraz tiachlopryd (Calypso 480 SC), a z grupy pyretroidów – oparte na deltametrynie (Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW, Patriot 100 EC).

Na plantacjach czarnej porzeczki notowana jest również zwójka różóweczka. Gąsienice w okresie tuż przed kwitnieniem żerując na liściach zwijają je w rulon. Do zwalczania tego szkodnika dozwolone są preparaty – Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP i jego odpowiedniki, Decis Mega 50 EW z ograniczeniami, Rumo 30 WG/ Steward 30 WG (indoksakarb) lub SpinTor 240 SC (spinosad).

Gąsienice przeziernika porzeczkowca niszczą pędy, doprowadzając do ich zasychania i wyłamywania się. Ochronę krzewów należy prowadzić na podstawie monitoringu (pułapki z feromonem) – w okresie lotu motyli, gdyż nie ma możliwości zwalczania gąsienic żerujących wewnątrz pędów.

Od drugiej połowy maja należy monitorować obecność pierwszego pokolenia muchówek pryszczarka porzeczkowca pędowego. Monitoring zwykle prowadzony jest na podstawie dynamiki składania jaj w sztuczne zranienia na pędach porzeczki. Do zwalczania tego szkodnika, jak również przeziernika porzeczkowca i pryszczarka porzeczkowiaka liściowego dozwolone są preparaty zawierające acetamipryd i tiachlopryd.

PIORiN sygnalizuje w komunikacie, że opadzina liści należy do powszechnie występujących chorób porzeczki czarnej. Duże nasilenie tej choroby znacznie obniża wielkość i jakość uzyskanego plonu. Dlatego też decyzję o potrzebie zwalczania tej choroby należy podjąć na podstawie stopnia jej nasilenia w poprzednim sezonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM