Zwalczanie szarej pleśni w uprawie truskawki

Autor: www.sadyogrody.pl/Sumi Agro Poland 05 maja 2015 11:26

Zwalczanie szarej pleśni w uprawie truskawki www.sumiagro.pl

Szara pleśń powodowana jest przez grzyb Botrytis cinerea, który poraża takie gatunki sadownicze jak maliny, porzeczki czy winorośl. Jednak do najwrażliwszych na tę chorobę należy truskawka.

Patogen ten poraża wszystkie nadziemne organy rośliny. Zainfekowane pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają, zawiązki owoców pokrywają się brunatnymi plamami, zaś same owoce gniją. Porażone organy pokrywają się puszystym, szarym nalotem trzonków i zarodników konidialnych.

Rozwojowi szarej pleśni sprzyja wysoka wilgotność powietrza powyżej 80 proc., a także temperatura powietrza w zakresie 18-24 st.C.

Do ochrony truskawki przed szarą pleśnią można zastosować środek grzybobójczy - Frupica 440 SC. Fungicyd ten w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą stosowany jest zapobiegawczo i interwencyjnie (na roślinie działa wgłębnie). Zawiera 42,85 proc. mepanipirymu, substancji na którą nie stwierdzono odporności patogenu.

Preparat ten charakteryzuje się krótką karencją, wynoszącą 3 dni. Jest produktem nie zagrażającym bezpieczeństwu owadów zapylających i pożytecznych. Dzięki temu może być stosowany przez cały okres kwitnienia roślin.

Zaleca się stosowanie tego środka w dawce 0,7 l/ha, wykonując nie więcej niż 2 zabiegi w ciągu sezonu, przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych. Jak wykazały doświadczenia preparat ten ogranicza również występowanie objawów innych chorób grzybowych w uprawie truskawki − mączniaka prawdziwego oraz antraknozy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM