Zwalczanie przędziorków latem - lustracje

Autor: Michał Gwara; www.sadyogrody.pl 13 lipca 2016 16:08

Zwalczanie przędziorków latem - lustracje okresy suchej, upalnej pogody to niezwykle sprzyjające warunki do rozwoju populacji przędziorków./ fot. shutterstock.com

Lato i często występujące w tym czasie okresy suchej, upalnej pogody to niezwykle sprzyjające warunki do rozwoju populacji przędziorków. Niekontrolowany wzrost ich liczebności skutkuje uszkodzeniami liści, a w konsekwencji kłopoty z wyrastaniem i wybarwieniem owoców.

Uszkodzeniom tym zapobiegamy stosując ochronę chemiczną, jak też biologiczną (przez introdukcję dobroczynka gruszowego). Jednak podstawą zawsze są umiejętne i regularne lustracje drzew. Tylko dzięki nim jesteśmy w stanie kontrolować rozwój populacji szkodnika, a w razie potrzeby interweniować w optymalnym czasie stosując preparaty najlepiej działające w danych warunkach. Dzięki temu ograniczymy ilość kosztownych zabiegów, co w pogarszających się warunkach ekonomicznych ma niebagatelne znaczenie. Przy okazji zaoszczędzimy czas, a w wyprodukowanych owocach będzie mniej pozostałości pestycydów.

Próg szkodliwości to średnio 4 lub więcej form ruchomych na liść. W sierpniu możemy przyjąć próg na poziomie 5 lub więcej osobników. Aby lustracja była skuteczna koniecznym jest użycie szkła powiększającego lub binokularu. Nie sprawdzą się tu mini-mikroskopy czy kieszonkowe binokulary – powodują one silne powiększenie obrazu badanej powierzchni, ale możemy obserwować niewielką część liścia, co utrudnia ocenę sytuacji. (te urządzenia przydadzą się przy poszukiwaniu pordzewiaczy). Co prawda dorosłe przędziorki wprawne oko dostrzeże bez powiększenia, jednak nie ocenimy wówczas dominujących stadiów rozwojowych (jaja, larwy) co nie pozwoli na dobór optymalnego akarycydu.

Szukając przędziorka owocowca latem przeglądamy przede wszystkim spodnią część blaszek liści z zewnętrznych części koron. Na wierzchniej ich stronie zwykle znajdujemy szkodniki kiedy ich liczebność jest już wysoka.

W czasie dłuższych upałów, kiedy trawy i chwasty występujące w sadzie i/lub na sąsiedzkich łąkach wysychają – a czasem także po zastosowaniu herbicydów – możemy spodziewać się inwazji przędziorka chmielowca. W poszukiwaniu pożywienia szkodniki wchodzą po pniach roślin zasiedlając ich dolne i środkowe partie. Z tej przyczyny warto też sprawdzać blaszki liści w środkowej i dolnej części drzew, blisko pnia i na dolnych konarach. Osobniki przędziorka chmielowca koloru słomkowo-zielonego są trudniejsze do odnalezienia – trzeba więc uważnie przyglądać się liściom.

Lustracji dokonujemy regularnie i konsekwentnie, gdyż w sprzyjających warunkach przędziorki potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych sadowników. Gdy liczebność jest zerowa lub znajdujemy pojedyncze osobniki czy jaja, wystarczy sprawdzić liście drzew co 2 tygodnie.  Jeśli obserwujemy dużą ilość jaj lub liczebność form ruchomych bliską progowi szkodliwości, nie wykonujmy jeszcze oprysku, ale dokonajmy kolejnej lustracji po upływie 5-7 dni.

Przestrzegamy również przed lustracją w postaci pobieżnej oceny drzew na obecność szkodnika. Kiedy zaczynamy obserwować uszkodzenia, liczebność przędziorków jest już bardzo wysoka, a wówczas ich zwalczanie jest bardzo trudne i nawet błyskawiczna reakcja często nie jest skuteczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM