Zwalczanie przędziorków latem – dobór preparatów

Autor: Michał Gwara; www.sadyogrody.pl 25 lipca 2016 11:09

Zwalczanie przędziorków latem – dobór preparatów fot. shutterstock.com

W poprzednim artykule szczegółowo opisaliśmy proces lustracji na obecność przędziorków w sadach. Prawidłowo przeprowadzona pozwala na podjęcie racjonalnej decyzji o podjęciu (lub nie podjęciu) kolejnych działań. Gdy próg szkodliwości zostanie przekroczony, konieczna staje się interwencja sadownika. Jak reagować aby zmaksymalizować skuteczność i zminimalizować koszty?

Każda kwatera indywidualnie

Przede wszystkim warto traktować indywidualnie każdą kwaterę, lub przynajmniej każdą działkę. W praktyce rzadko zdarza się aby na wszystkich polach (lub częściach dużych, wielohektarowych pól) występowały przędziorki w jednakowym natężeniu. W trakcie lustracji zwykle spotkamy się z sytuacją w której na jednej lub kilku kwaterach próg szkodliwości zostanie przekroczony, na innych jeszcze nie, a na części sadów przędziorków będzie bardzo mało, lub nie będzie ich wcale. Oczywiście zdarza się sytuacja, gdy na każdej kwaterze zaobserwujemy przekroczenie progu i konieczność wykonania zabiegu – jednak w praktyce zdarza się to nie częściej niż co kilka lat (o ile lustracje wykonujemy regularnie). Z tej przyczyny jednoczesne opryskiwanie wszystkich pól w większości przypadków jest po prostu zbędnym, dość wysokim kosztem.

Z drugiej strony chcielibyśmy uniknąć sytuacji w której co kilka dni będziemy lustrować cały sad i opryskiwać niewielką jego część. Powoduje to utrudnienia organizacyjne i niepotrzebny wzrost ilości czasu poświęconego na walkę z przędziorkami. Z tej przyczyny jeśli w jednej lub w kilku częściach sadu zanotowano przekroczenie progu szkodliwości, proponuję wykonać tam zabieg zwalczający, a także w tych kwaterach, w których zaobserwowaliśmy liczebność szkodnika bliską progowi zagrożenia. Pozostałą część zostawmy nieopryskaną i monitorujmy sytuację. Nie zawsze niewielka liczebność szkodnika wzrasta, a jeśli od kilku sezonów konsekwentnie stosujemy selektywne środki ochrony, jest duża szansa że tych kwater w ogóle nie będzie trzeba opryskiwać.

Dobór preparatów

Jeśli zachodzi konieczność zwalczania, jednym z kluczowych czynników decydujących o skuteczności jest odpowiedni dobór preparatów. Wynika to stąd iż niektóre substancje zwalczają wyłącznie formy ruchome, a inne – tylko larwy i jaja. Dlatego tak ważna jest solidna lustracja nie tylko pod kątem ilości osobników, ale także ich rodzaju. Jeśli zastosujemy preparat zwalczający tylko formy ruchome, a na liściach będzie wiele jaj, najprawdopodobniej krótko po zabiegu nastąpi kolejna inwazja. Zwalczanie jaj i młodych larw kiedy występują formy dorosłe również nie będzie skuteczne, gdyż dorosłe samice złożą kolejne jaja.

Możliwe do zastosowania są więc 3 strategie, w zależności od dominujących form przędziorków, które obserwujemy:

1.      Jeśli rozpoczyna się wylęg jaj i obserwujemy na liściach jaja i/lub młode larwy (bez osobników dorosłych), możemy zastosować samodzielnie preparaty Apollo, Nissorun lub Zoom. Polecany w tej fazie jest również Envidor (który zwalcza także formy dorosłe, jednak działanie na nie jest zdecydowanie wolniejsze).

2.      Jeśli obserwujemy minimalne ilości jaj (lub ich brak), a głównie formy ruchome lub dorosłe przędziorki, możemy użyć: Ortus lub Milbecknock/ Koromite. Formy ruchome zwalcza także abamektyna (niektóre preparaty z abamektyną zarejestrowane są do zwalczania przędziorka chmielowca).

3.      Najskuteczniejszą strategią jest zastosowanie preparatów zwalczających wszystkie stadia rozwojowe (włącznie z jajami): Envidor (jednak jego działanie na formy dorosłe jest wolniejsze, dlatego latem lepiej zastosować Envidor wcześniej, kiedy dorosłych przędziorków jest niewiele), Kanemite i Pyranica oraz mieszaniny preparatów z grupy 2 (zwalczających formy ruchome) i 1 (zwalczających jaja). Oprysk powyższymi preparatami lub mieszaninami możemy zastosować w każdej sytuacji. Konieczne jest ich użycie kiedy obserwujemy na liściach licznie występujące wszystkie formy rozwojowe: od jaj po osobniki dorosłe.

Dobór powyższych preparatów trzeba dopasować także do rodzaju zwalczanych przędziorków: nie wszystkie z nich zwalczają zarówno owocowca jak i chmielowca.

Ostatnimi aspektami mającymi wpływ na skuteczność ochrony  są dodatki adiuwantów do cieczy roboczej i technika oprysku – omówimy te aspekty w kolejnym artykule.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM