Zwalczanie piętnówki kapustnicy w uprawach kalafiora i brokuła

Autor: www.sadyogrody.pl 18 lipca 2017 11:02

Zwalczanie piętnówki kapustnicy w uprawach kalafiora i brokuła fot. shutterstock.com

Na plantacjach warzyw kapustnych żeruje piętnówka kapustnica. Gąsienice początkowo niszczą powierzchnię liści, a w następnie (zwłaszcza w przypadku niewystarczającej ochrony) wgryzają się do wnętrza główek kapusty oraz róż kalafiora i brokuła.

Pierwsze pokolenie motyli piętnówki kapustnicy nalatuje na plantacje warzyw kapustnych z początkiem czerwca. Ich obecność można stwierdzić na podstawie odłowów w pułapkach feromonowych, które powinny być rozmieszczone na polach do końca sierpnia. Wylęgłe gąsienice żerują w czerwcu i w lipcu wygryzając miękisz z powierzchni blaszki liściowej. Starsze gąsienice niszczą liście doprowadzić do powstawania nieregularnych otworów (pozostawiając nienaruszone nerwy) - o czym pisaliśmy już wcześniej: W kapuście widoczne gąsienice piętnówki i bielinka kapustnika. Motyle drugiego pokolenia pojawiają się pod koniec lipca i w sierpniu.

Gąsienice piętnówki kapustnicy wgryzając się do wnętrza roślin drążą w nich korytarze i dodatkowo zanieczyszczają je odchodami, co powoduje zagniwanie główek kapusty i róż kalafiora oraz brokuła. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zwalczającego powinna być zawsze poprzedzona wcześniejszą lustracją roślin na plantacji. Dla kalafiora i brokuła progiem zagrożenia jest stwierdzenie 4-5 gąsienic na 50 kolejnych roślinach. Zabiegi insektycydowe należy wykonać okresie masowego wylęgania gąsienic, przed wgryzieniem się szkodników do wnętrza róż.

Do zwalczania piętnówki w uprawach kalafiora i brokuła można stosować preparaty zawierające chloropiryfos (Chlorop-Pro 480 EC, Cronus 480 EC, Dursban 480 EC, Dursban Delta 480 EC, Klon 480 EC, Kloń 480 EC, Owadofos Extra 480 EC, Pyrinex 480 EC), beta-cyflutrynę (Bulldock 025 EC, Tekapo 025 EC), tiachlopryd+deltametrynę (Proteus 110 OD), bądź spinosad (SpinTor 240 EC). W ograniczeniu liczebności szkodnika istotne znaczenie ma agrotechnika, czyli orka zimowa (za pomocą której niszczone są poczwarki zimujące w glebie) oraz systematyczne usuwanie kwitnących chwastów, których nektar stanowi źródło pokarmu dla motyli piętnówki kapustnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM