Zwalczanie pędraków chrabąszcza majowego w ekologicznych uprawach truskawki

Autor: www.sadyogrody.pl 05 marca 2015 08:14

Zwalczanie pędraków chrabąszcza majowego w ekologicznych uprawach truskawki fot. shutterstock.com

Pędraki - larwy chrabąszcza majowego - są szkodliwe dla roślin, ponieważ ich żerowanie w glebie powoduje wypadanie rozsady, przerzedzenie wschodów, więdnięcie i zamieranie roślin. Jak skutecznie je zwalczać?

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie ekologiczna uprawą roślin, w tym uprawą truskawki. Z jednej strony obserwuje się wzrost zapotrzebowania na owoce uzyskane z produkcji ekologicznej, z drugiej strony są grupy producentów zainteresowane taką uprawą. W coraz większym stopniu uprawom truskawki zagrażają szkodniki żyjące w glebie, a największe szkody wyrządzają pędraki chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha).

Problem dotyczy zarówno plantacji prowadzonych ekologicznym systemem produkcji jak i integrowanym lub konwencjonalnym. Obecnie w naszym kraju brak jest zarejestrowanych środków do zwalczania szkodnika w obu systemach produkcji truskawki, ale także innych roślin sadowniczych.

W 2014 roku w Instytucie Ogrodnictwa podjęto badania związane z łącznym wykorzystaniem metod: fizycznej, biologicznej oraz mechanicznej i fitosanitarnej do zwalczania pędraków przed założeniem plantacji truskawki i w trakcie jej prowadzenia.

Metoda fizyczna polegała na zastosowaniu parowania gleby przed posadzeniem roślin parą wytwarzaną z urządzenia systemu Bioflash. W urządzeniu tym wykorzystano reakcję egzotermiczną między wodą i związkami nieorganicznymi, takimi jak KOH czy CaO. Pozwoliło to na zwiększenie wydajności oczyszczania w odniesieniu do zużycia energii oraz w celu zwiększenia skuteczności odkażania.

W metodzie biologicznej zastosowano biologiczne czynniki zwalczania, zawierające entomopatogeniczne nicienie gatunków Heterorhabditis bacteriophora lub entomopatogeniczne grzyby z gatunków Matarhizium anisopliae, Beauveria  bassiana i Beauveria brongniartii.

Metoda mechaniczna polega na orki i zabiegów uprawowych maszynami z ostrymi elementami typu glebogryzarka, talerzówka lub pielniki do uprawy gleby i zabiegów pielęgnacyjnych, a metoda fitosanitarna to wysiew i uprawa gryki jako przedplon lub nawóz zielony. Gryka zawiera taniny, które ograniczają rozwój pędraków i może powodować, że pędraki giną nie osiągając stadium owada dorosłego – imago.

Obserwacje prowadzone przez jeden rok wykazały, że stosowane czynniki biologicznego zwalczania wykazały wysoką skuteczność w zwalczaniu larw chrabąszcza majowego, ale efekt nie był natychmiastowy. Odkażanie gleby parą wodną miało wpływ na liczbę pędraków w glebie, tak jak metoda mechaniczna która ograniczyła liczbę pędraków o połowę.

Kompleksowe zastosowanie wszystkich metod – mechanicznej, fizycznej, biologicznej i fitosanitarnej pozwoliło zmniejszyć liczbę uszkodzonych roślin na nawo założonych plantacjach jak również na starszych, choć w mniejszym stopniu.

Łączenie ze sobą różnych metod walki ze szkodnikami żyjącymi w glebie z pewnością jest bardziej efektywne niż zastosowanie tylko pojedynczej metody.

Problem ten został poruszony na sesji posterowej podczas 55. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM