Zwalczanie nasionnicy trześniówki w uprawie czereśni i wiśni

Autor: www.sadyogrody.pl 05 czerwca 2015 14:12

Zwalczanie nasionnicy trześniówki w uprawie czereśni i wiśni www.shutterstock.com

Nasionnica trześniówka wyrządza znaczne szkody we wszystkich rejonach uprawy czereśni i wiśni. Najbardziej narażone na uszkodzenia są późno dojrzewające odmiany. Decyzję o sposobie i terminie zwalczania nasionnicy trześniówki należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Owadem dorosłym jest mucha o długości ok. 5 mm. Posiada charakterystyczną żółtą tarczką na tułowiu oraz przezroczyste skrzydła z ciemnymi poprzecznymi paskami. Wylot much rozpoczyna się przeważnie pod koniec maja lub na początku czerwca i trwa do połowy lipca. Samice składają jaja w miękiszu owoców przy szypułce.

Objawy żerowania to tzw. „robaczywienie owoców” - od drugiego tygodnia pory dojrzewania czereśni. W czasie zbioru wewnątrz owoców znajdują się białe larwy. Porażone owoce są na ogół lekko wklęśnięte i miękkie. Stwierdzenie obecności larw w owocach, powoduje utratę wartości handlowej całego plonu.

W celu ochrony chemicznej czereśni i wiśni przed tym szkodnikiem można zastosować preparaty: Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Stonkat 20 SP bądź Patriot 100 EC. Zabieg opryskiwania należy wykonać w 3-4 dni po odłowach muchówek na żółtych pułapkach lepowych. W przypadku późniejszych odmian czereśni przeprowadza się 3-4 zabiegi zwalczające tego szkodnika. Oprysk zaleca się stosować po wieczornym oblocie pszczół.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM