Zwalczanie kwieciaka malinowca i pryszczarka namalinka łodygowego

Autor: www.sadyogrody.pl 10 maja 2017 09:15

Zwalczanie kwieciaka malinowca i pryszczarka namalinka łodygowego fot. shutterstock.com

PIORiN informuje o zagrożeniu ze strony kwieciaka malinowca na terenie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Szkodnika odnotowano także na plantacjach truskawek w województwie mazowieckim. Z kolei dla uprawom malin zagraża pryszczarek namalinek łodygowy i zamieranie pędów malin.

Chrząszcze kwieciaka malinowca pojawiają się zwykle na plantacjach około połowy kwietnia i żerują na liściach wygryzając w nich niewielkie, owalne dziurki. Główne szkody jakie wyrządzają to podcięte szypułki pąków kwiatowych, co w konsekwencji prowadzi do redukcji plonu owoców. Lustracje na plantacjach truskawek należy przeprowadzać na około 1-2 tygodnie przed kwitnieniem oraz po rozwinięciu się pierwszych kwiatów. Stwierdzenie obecności 2 chrząszczy strząśniętych (na podstawioną płytkę) z 200 kwiatostanów jest podstawą do wykonania pierwszych oprysków.

Zabiegi zwalczające szkodnika należy wykonać tuż przed kwitnieniem. W uprawie truskawek dozwolone są preparaty Mospilan 20 SP i jego odpowiedniki, Patriot 100 EC, Pyrinex 480 EC/Chlorop-Pro 480 EC, Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW z ograniczeniami. W ochronie malin przed kwieciakiem można stosować Mospilan 20 SP i jego odpowiedniki.

Plantacjom malin zagraża pryszczarek namalinek łodygowy. Lot muchówek rozpoczyna się od końca kwietnia i trwa do sierpnia. Monitoring szkodnika można prowadzić za pomocą pułapek z feromonem. Samice składają jaja w zranienia lub spękania na pędach (w skupiskach) po kilka lub kilkanaście sztuk. Larwy żerują pod korą jednorocznych pędów. W miejscu ich żerowania skórka brunatnieje, później kora pęka, odstaje i łuszczy się. Uszkodzone pędy są osłabione i stopniowo zamierają, co prowadzi do redukcji plonu. Szkodnik rozwija 3–4 pokolenia w ciągu sezonu.

Zwalczanie pryszczarka namalinka łodygowego należy przeprowadzać podczas masowego lotu much, w okresie poprzedzającym kwitnienie - równocześnie z kwieciakiem i kistnikiem malinowcem dozwolonymi preparatami zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin sadowniczych.

Należy mieć na uwadze, że miejsca żerowania pryszczarka namalinka łodygowego zwykle są atakowane przez grzyby patogeniczne powodujące zamieranie pędów malin. Na dolnej części porażonych roślin pojawiają się podłużne plamy, czasami brunatne z wyraźnym fioletowym odcieniem lub jasnobrunatne, na których widoczne są czarne punkty – otocznie grzyba, które zimują na pędach. Pod koniec maja dwuletnie pędy malin ulegają silnemu osłabieniu, co skutkuje redukcją owocowania. Silnie uszkodzone pędy zamierają, a inne są bardziej wrażliwe na przemarzanie.

Aby zabezpieczyć plantację malin przed zamieraniem pędów malin zaleca się wykonanie pierwszego zabiegu, gdy nowe pędy osiągną 10-20 cm wysokości, a następne zabiegi co 10 dni. Występowanie tej choroby można także ograniczyć poprzez zapewnienie krzewom luźnego pokroju oraz usuwanie źródła infekcji, wycinając pędy tuż przy ziemi i paląc pędy dwuletnie po zakończonym owocowaniu - informuje PIORiN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM