Zrównoważone nawożenie dolistne – substancje zwiększające efektywność

Autor: www.sadyogrody.pl 14 marca 2017 09:06

Zrównoważone nawożenie dolistne – substancje zwiększające efektywność Arkadiusz Sławiński z Działu Rozwoju Agrii Polska/ fot. Żelazna Studio

- Poza substancją czynna w produkcie dostępny jest szereg dodatków wspomagających działanie środka ochrony roślin. Sama substancja czynna jest często niewystarczająca do osiągnięcia najwyższej skuteczności. Wysoka efektywność środka stanowi zazwyczaj połączenie bardzo dobrej substancji aktywnej z odpowiednimi dodatkami – mówił Arkadiusz Sławiński z Działu Rozwoju Agrii Polska, podczas konferencji w Chynowie.

Jak zaznaczył Arkadiusz Sławiński, w przypadku płynnych czy zawiesinowych form nawozów dolistnych dobra formulacja oznacza szybkie i skuteczne dostarczenie składników odżywczych. – Formulacja zawiesinowa zawarta w nawozach Foliq pozwala przekroczyć zasady chemii nieorganicznej, ustabilizować dodatkowe ilości składników odżywczych – zarówno podczas przechowywania, jak i w mieszankach zbiornikowych. Surowce wykorzystywane do produkcji nawozów muszą reprezentować jak najwyższą jakość – dodał.

W fazie produkcji do nawozów dodawany jest szereg substancji wspomagających działanie. Zadaniem adiuwantów jest zwiększenie przyczepności cieczy roboczej do powierzchni liścia. Arkadiusz Sławiński dodał, że po aplikacji cieczy roboczej nawet niewielkie ruchy wiatru czy zbyt duża ilość substancji może spowodować ściekanie nawozu. Adiuwanty mają na celu ograniczenie strat, w tym również zapobieganie zmywaniu cieczy podczas opadów deszczu.

Kolejnym związkiem wchodzącym w skład nawozów Foliq są surfaktanty. - W tym przypadku zależy nam na obniżeniu napięcia powierzchniowego cieczy roboczej, dzięki czemu krople zostają równomiernie rozłożone na powierzchni liścia – dodał.

Do gamy nawozów Foliq dodawane są również antyodparowywacze. Sławiński zaznaczył, że duże straty jakichkolwiek nawozów dolistnych często wynikają z odparowywania cieczy do atmosfery. Ponadto nie zawsze jesteśmy w stanie w optymalnych warunkach wykonywać zabieg. Wystarczy zbyt niska wilgotność lub nadmiernie wysoka temperatura i roślina zwyczajnie nie zdąży pobrać składników z aplikowanych nawozów. Zadaniem antyodparowywaczy jest zapobieganie wyparowaniu wody, przedłużenie czasu uwodnienia roztworu, a tym samym podniesienie skuteczności nawozów – mówił ekspert z firmy Agrii.

Ostatnim składnikiem dodawanym do nawozów dolistnych są humektanty, które wychwytują nawet niewielkie ilości wody i zwiększają ilość absorbowanych składników pokarmowych, a tym samym poprawiają aktywność nawozu. Dodatkowo poszerzają zakres temperatury i wilgotności powietrza, w którym preparat działa.

- Mikroelementy zawarte w produktach w formie chelatów zapobiegają wytrącaniu się składników zawartych w nawozie, a także pozwalają na aplikację w szerszym zakresie temperaturowym. Ustabilizowane pH roztworu umożliwia mieszalność z wieloma środkami ochrony – powiedział Arkadiusz Sławiński z Działu Rozwoju Agrii Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM